Multikulturní týden – různé úhly pohledu

Ve dnech 11.–15. 3. 2013 se na naší škole konal tzv. multikulturní týden. V rámci projektu EDISON mezinárodní organizace AISEC nás navštívilo pět vysokoškolských studentek z pěti různých zemí (Brazílie, Indonésie, Kanada, Rumunsko a Thajsko).

Chtěla bych tímto způsobem velmi poděkovat našim pěti studentkám – jmenovitě Elišce Konvalinové ze VI.A, Alici Lázničkové ze 4.A, Tereze Muzikářové a Kateřině Valáškové ze 4.X a Thuy Ngoc Truong ze 2.A – za jejich ochotu zahraniční studentky ubytovat a poskytnout jim tak zázemí hostitelské rodiny.

prof. Jana Prchalová

Navštívilo nás pět děvčat, každá z jiné země, které si pro nás připravily velmi zajímavé prezentace a povídání o jejich státě. Všechny byly velmi přívětivé a přátelské. Já sama jsem zhlédla prezentaci Rumunky, Brazilky a Kanaďanky. Všechny tři s námi sdílely kousek země, ze které pochází, ať už prostřednictvím videa nebo hudby. Bylo příjemné si poslechnout něco nového o jiných kulturách a na chvíli se přenést do různých koutů světa, kam mám teď chuť se podívat i doopravdy. Určitě si o každé zemi zapamatuji nějakou zajímavost, díky tomu, jakou formou nám byly informace podávány, a myslím, že to bylo pěkné zpestření hodin angličtiny.

Kristýna Hortvíková (2.A)

Díky tomuto projektu měla každá z dívek možnost strávit týden na našem gymnáziu a prezentovat studentům svou zemi.  Tento rok nás navštívila Peggy z Kanady, Timea z Rumunska, Bethy z Brazílie, Lita z Thajska a Jessica z Indonésie. Ubytování jim zajistili studenti a já sem měla možnost bydlet týden s Jessicou. Jsem moc ráda, že jsem s ní mohla strávit týden. V Indonésii jsem nikdy nebyla a než Jess přijela, nevěděla jsem o této zemi téměř nic a o to jsem byla radši, když mi všechno s nadšením vyprávěla a ukazovala fotky sebe, kamarádů a svého města. Když jsem se Jess zeptala, co ji nejvíce překvapilo na České republice, bez váhání odpověděla, že počasí. V Indonésii je totiž po celý rok léto. Jinak byla ze všeho nadšená a všude s sebou brala svou chilli omáčku, kterou si dávala na každé jídlo – i na pizzu či kukuřici. Za jeden týden jsem se o Indonésii dozvěděla tolik věcí, že bych tam nejradši odletěla okamžitě, obzvlášť jestli jsou všichni Indonésané tak milí a vtipní jako Jessica.

Eliška Konvalinová (VI.A)

Musím říct, že jsem tyto dívky poslouchala nejen se značnou dávkou zvědavosti, ale i s velkým obdivem. Přijely sem, ze všech koutů země, z dalekého Thajska, Kanady, Rumunska, Brazílie a dalších, do našeho mrňavého a oproti všem světovým metropolím nezajímavého Brna. Stouply si před úplně neznámé studenty aby prezentovaly svou zem a přidaly i pár zajímavostí. Byly vtipné a zábavné, každá to pojala trochu po svém, takže tomu nechyběla osobitost a kdybych teď mluvila před publikem, poprosila bych o potlesk. Já sama totiž dobře vím, jak moc je to těžké mluvit anglicky před větší skupinou lidí a to většinou mluvím před lidmi, které dobře znám.

Jedna věc, která mě překvapila již druhým rokem, co jsem mohla být součástí tohoto projektu. Vždy tu byly jen dívky, nikdy žádný kluk.
A neříkám, že to něco dokazuje, ale…holky, máte kuráž!

Hana Řiháčková (2.X)

V týdnu od 11. do 15. března jsme měli možnost se v hodinách angličtiny zapojit do projektu s názvem Multikulturní týden. V rámci tohoto projektu do České republiky zavítala skupinka studentů z různých koutů světa, aby našim studentům přiblížila způsob, jakým se žije v jejich zemi, jejich kulturu a tradice. Každou hodinu angličtiny se představil jeden student a pomocí prezentací i různých aktivit se nás snažil seznámit s jeho kulturou, případně nás i nalákat na návštěvu své rodné země. Tímto způsobem jsme poznali studenty například z Rumunska, Thajska, nebo Kanady. Celý týden se pak všichni pohybovali po naší škole, takže jsme měli možnost s nimi komunikovat i mimo jejich stanovenou hodinu.
Angličtina všech studentů byla na velmi dobré úrovni a tak jazyková bariéra nebyla vůbec žádným problémem.

Slyšet povídání o životě v cizí zemi od člověka, který v ní žije a vyrostl, bylo určitě mnohem zajímavější, než z klasických hodin zeměpisu.
Multikulturní týden bylo velmi zajímavé zpestření výuky, které se snad podaří zrealizovat i v dalších letech našeho studia.

Sabina Sedláková (2. X)