Geografická exkurze 2.A

Ve čtvrtek 29.9.2011 se třída 2.A, doplněná o studenty III.A, vydala na geografickou exkurzi do krásné země, ke které má český národ nejblíže – k našim ‚‚bratom‘‘ na Slovensko.

Od školy jsme vyráželi asi po osmé hodině ranní, s mírným zpožděním. Po celou dobu exkurze nám byl k dispozici průvodce, který podával výklad i o okolní krajině při cestě autobusem, takže jsme se dozvěděli i spoustu zajímavostí o místech, kterými jsme projížděli.

Naší první zastávkou byla zřícenina hradu Devín. Ta se nachází v okrajové části hlavního města Bratislava. Přímo na hrad jsme kvůli rekonstrukcím nevyrazili, ale i tak na něj byl nádherný pohled. V bezprostřední blízkosti hradu se nachází soutok dvou významných řek – Dunaje a Moravy. Ten jsme měli možnost vidět nejen z blízka, ale také z kopečku, který jsme později zdolali. Výšlap byl sice pro některé trochu náročnější, ale výhled stál nakonec opravdu za to. Pouhým okem jsme dohlédli do Rakouska, které od Slovenska dělila právě řeka Dunaj. Při dobré viditelnosti je dokonce možné zahlédnout Vídeň.

Z Devína jsme se přesunuli do naší druhé zastávky – Bratislavy. Autobus nám zastavil přímo pod Bratislavským hradem, kam jsme měli namířeno. Z jeho okolí byl naprosto impozantní výhled na celé hlavní město a díky průvodci jsme se také dozvěděli, co můžeme z této obrovské výšky pozorovat, ať už to byl Nový most, Katedrála svätého Martina, Staré Mesto a mnoho dalšího.

Z hradu jsme se pěšky vydali dolů do historické části Bratislavy – Starého Mesta. Tam jsme po krátké procházce s průvodcem dostali více než hodinu osobního volna, které každý využil po svém, ať už si zašel na jídlo, objevoval zákoutí města či jen tak poseděl na náměstí.

Kolem třetí hodiny jsme již byli na cestě z Bratislavy. Naším dalším cílem byl hrad Červený Kameň. Tam nás čekala prohlídka s výkladem. Dobový nábytek, kostýmy, zbraně, obrazy, ale také třeba lékárna a lis na víno, to vše jsme měli možnost shlédnout na hradě rodu Pálfyovců.

Po prohlídce hradu jsme se vyčerpaní vraceli zpátky domů a bohužel nám časově nevyšla návštěva nádherného města Skalica, které bylo na programu na zpáteční cestě. I tak jsme ale plní dojmů a pojmů a poměrně unaveni před devátou hodinou šťastně dorazili do Brna.

Zpracovala Nikola Nociarová, 2.A
Foto Aneta Kašparová 2.A