Geograficko-historická exkurze do blízkého zahraničí

V pátek 7. října se studenti semináře z geografie a III.A vydali poznávat krásy nejbližšího zahraničí v rámci geograficko-historické exkurze.

Za doprovodu profesorek Gorodecká a Kopecké jsme nejdříve zhlédli soutok Moravy a Dunaje na moravsko-slovensko-rakouském pomezí. Exkurze byla již tradičně doprovázena výkladem pana průvodce, od něhož jsme se na tomto místě dozvěděli i něco o nedalekém hradu Děvín.

Čas vyhrazený pro návštěvu Bratislavy jsme kvůli nepěknému počasí strávili jen spěšnou prohlídkou pár zajímavých míst hlavního města Slovenska.

Po druhém přejezdu hranic, tentokrát slovensko-rakouským, už nás čekal hlavní cíl dnešní výpravy – Petronell-Carnuntum, muzeum římských legií. Většinu z nás zaujalo právě procházení zrekonstruovanými domy, návrat zpět do doby starých Římanů a teplotní šok v místních lázních, v jedné z místností teplota vzduchu dosahovala až 35 °C. Mně osobně venkovní prostory areálu ze zřejmých důvodů připomněly italské Pompeje.

V nedalekém Hainburgu nás pan průvodce upozornil na památku povodní z několika předešlých let, při březích Dunaje jsme si prohlédli dochované brány ze 13. století a poté už se autobus ubíral k domovu. Cestou jsme ještě na krátko zastavili u památníku na Moravském poli, kde zahynul Přemysl Otakar II.

Organizátorům se tedy nedá nic vytknout, za celý den jsme poznali mnoho zajímavého jak ze současnosti, tak z dob dávno minulých.

Jana Látalová (4.B)