Jakou energii budeme využívat?

Ve čtvrtek  18.11.2010 se naše třída V.A, za doprovodu paní prof. Pindryčové a paní prof. Gorodecké, vydala na jednodenní exkurzi do Prahy. Předmětem byla přednáška na ČVUT - Fakultě jaderné a fyzikálně-inženýrské a následná návštěva námi zvoleného muzea.

Brzy ráno jsme se sešli na brněnském Hlavním nádraží, odkud jsme již společně jeli vlakem směr Praha. Cesta trvala necelé tři hodiny, a tak jsme se bez problémů stihli na desátou hodinu dopravit na fakultu, kde na nás čekala zajímavá přednáška. Nejprve jsme se dozvěděli, co je to jaderná fúze. Poté, co jsme pochopili princip tohoto způsobu získávání energie, při kterém dochází ke slučování lehkých atomových jader, jsme se dozvěděli také hodně informací o tokamacích. Tokamak je zařízení, vytvářející toroidální magnetické pole, používané jako magnetická nádoba pro uchovávání vysokoteplotního plazmatu. Jedním takovým tokamakem se pyšní i samotná fakulta. Tento tokamak neboli GOLEM, je jeden z nejstarších tokamaků.  Byl vyroben v roce 1959 v SSSR a roku 1977 ho Sovětský svaz daroval Československu. GOLEM je malý, ale plně funkční a slouží převážně k výukové a vzdělávací činnosti. I my jsme měli možnost na vlastní oči zhlédnout, jak tento přístroj pracuje, což bylo pro všechny studenty velkým zážitkem a velice zajímavým ukončením první části dne.

GOLEM

Po obědě se třída rozdělila na skupinky. V těchto skupinkách jsme navštívili libovolné muzeum či výstavu a užili si volný čas ve velkoměstě.

My jsme navštívili České centrum Praha, kde celý listopad probíhá výstava Connecting: New York, Prague, Soul. Představuje tvorbu čtyř umělců ze tří zemí – České republiky, USA a Jižní Koreje a propojuje tak zdánlivě nesourodé kultury. Můžeme si uvědomit, že v dnešním globalizovaném světě se umění a zvláště design mohou stát univerzálním jazykem. Výstavu připravila korejská designérka žijící v Praze Jiwon Shin spolu s Ronym Pleslem. K vidění jsou kromě Pleslových váz a prací Firefly i obrazy americké umělkyně Geri Taper a objekty zakladatelky Dank Design House Sooyeon Lee. Jelikož se zajímáme o umění a design, výstava nás zaujala a některé kousky se nám moc líbily.

Exkurzi jsme si moc užili. Počasí nám sice nepřálo, ale to naše dojmy rozhodně nepokazilo. Všichni se už těšíme na další společnou akci.

Golem z profilu

Zpět do sekce

Aktuality

Přátelé Slovaňáku

Spolek Přátelé Slovaňáku sdružuje rodiče a další přátele školy. Základní informace si můžete přečíst v samostatném článku. Rozhodnete-li se činnost spolku podpořit, můžete využít vzor darovací smlouvy, kterou najdete v sekci Dokumenty.

14.1.2016
Odkazy
22.3.2019
Telefonní klapky

Nová ústředna umožňuje přímé volání. Také došlo ke změně některých klapek, viz seznam.

8.9.2018
Informace o ubytování

Ubytování a stravování pro naše studenty nabízí Střední škola informatiky, poštovnictví a finančnictví Brno. Info na www.cichnovabrno.cz.

14.3.2013
Informace o stravování

Přečtěte si základní informace o stravování na naší škole.

18.4.2017
DofE
Zapojujeme se do programu Mezinárodní cena vévody z Edinburghu
DofE logo

 

27.9.2020
Doučování žáků škol

REALIZACE INVESTICE 3.2.3 NÁRODNÍHO PLÁNU OBNOVY

Investice reaguje na potřebu podpory vzdělávání žáků ohrožených školním neúspěchem v reakci na nemožnost realizace prezenční výuky ve školách během pandemie covid-19.

logo MŠMT

logo Next Generation EU

logo NPO

22.2.2022