Návštěva Evropského parlamentu

Úspěšnou účastí v soutěži, o které jsme vás na stránkách školy již informovali, jsme získali výhru – zájezd do Bruselu. Cenu jsme si „vyzvedli“ v Praze 17. října brzy ráno před hotelem Akcent. Naše cesta ale začala již o několik hodin dříve v Brně na Hlavním nádraží , kde jsme se plni očekávání sešli.

Cesty se účastnil celý tým ve složení Kristýna Beranová, Tomáš Ilgner a Kateřina Němcová. Nechyběla ani odborná poradkyně celé naší práce paní profesorka Hana Gorodecká.

Cesta z Prahy proběhla klidně, všichni jsme potřebovali dohnat spánkový deficit. První zastávka, pokud nepočítáme krátké pauzy na čerpacích stanicích, proběhla ve Francii v malebném městečku Thionville. Pokochali jsme se památkami a ocenili starobylou atmosféru, nicméně brzy jsme v naší cestě pokračovali. Do Bruselu jsme dorazili kolem desáté hodiny večer, ubytovali jsme se a šli brzy spát, protože na úterý byl naplánován náročný program.

Následující dopoledne jsme věnovali návštěvě Evropského parlamentu, kde jsme prezentovali náš projekt na téma „Alternativní zdroje aneb jak se v 21. století alternativně zahřát?“. Naši prezentaci si můžete prohlédnout. Také jsme se seznámili s europoslankyní paní Zuzanou Roithovou, která je patronem soutěže. Vysvětlila nám systém Evropské unie a ochotně zodpověděla naše dotazy. Také jsme se podívali na tribunu v Evropském parlamentu. Zbytek dne byl věnován prohlídce středu města, který je vskutku zajímavý. Celý den jsme završili společnou večeří s paní europoslankyní ve vyhlášené bruselské restauraci.

Ve středu jsme již ráno opustili hlavní belgické město a zamířili jsme do starobylých Brugg. Cesta byla zpestřena krátkým zastavením v městečku Grimbergen, kde se nachází starý klášter. Krátce po poledni jsme se už mohli procházet ulicemi Brugg, krásného starověkého města s kouzelnou atmosférou. Zdejší stavby a uličky vás musí nadchnout. Návštěva města se samozřejmě neobešla bez nákupu vyhlášených pralinek a ochutnávky typicky belgických hranolek. V podvečer jsme už ale opět pokračovali dál v naší cestě a večer jsme se ubytovali na hotelu v Trevíru, velmi starém německém městě, které bylo založeno Římany.

Celý další den jsme se pohybovali po centru Trevíru, které se může chlubit opravdovými skvosty. Nelze opomenout baziliku Aula Palatina, najít zde ale můžeme mnoho dalších kostelů. Také brána Porta Nigre, dokazující bohatou a velmi dlouhou historii města, stojí za vidění. Toto krásné město jsme opustili opravdu až pozdě večer, kdy jsme vyrazili na zpáteční cestu do Prahy.

Do našeho hlavního města jsme dorazili velmi brzy ráno a unavení, ale se spoustou nových zážitků a zavazadly plnými belgických pralinek...

Chtěli bychom poděkovat organizátorům soutěže, především paní Heřmánkové, asistentce paní europoslankyně Roithové, za opravdu povedený zájezd. Náš největší dík ale patří paní profesorce Gorodecké, která nás na soutěž upozornila, byla nám ve všem nápomocna a plně nás podporovala. Děkujeme! Celý zájezd hodnotíme maximálně kladně a dalším ročníkům a spolužákům účast v podobné, nebo přímo této soutěži, doporučujeme!

Prezentace ke stažení.

Kateřina Němcová, III. A