Podzimní exkurze VI.A do Prahy

Tak jako každá maturitní třída na našem gymnáziu, i my, VI.A, jsme se vydali ve dnech 24. až 26. září 2012 do Prahy. Účelem naší exkurze bylo poznání nejdůležitějších památek a kultury našeho hlavního města.

Pondělí 24.9. bylo ve znamení cestování, ubytování se v penzionu Beta v Praze-Nuslích a následné procházky na nedaleký Vyšehrad. Samozřejmě jsme navštívili kostel sv. Petra a Pavla a přilehlý Vyšehradský hřbitov, na kterém jsou pochováni čeští velikáni, např. Bedřich Smetana, Karel Čapek, Božena Němcová, Mikoláš Aleš, Vlasta Burian a mnozí další.

Večer jsme se vydali do divadla Na zábradlí, abychom zhlédli představení Ubu se baví (dle předlohy Alfreda Jerryho). Děj této činohry je situován do prostoru letadla společnosti U. B. U. Airlines s několika pasažéry se stejnými jmény; Eva a Václav, na palubě. Během letu se pasažéři postupně poznávají a odhalují jednu zásadní věc – každý nastoupil do letadla, aby se dopravil na určité místo – někdo do Nairobi, jiný do Hurghady. Otázkou tedy je: kdo nastoupil do špatného letadla? A kam se vlastně letí? Letušky se vyhýbají odpovědi a žádají po pasažérech odevzdání mobilních telefonů, pasů i palubních lístků. Bylo snad letadlo uneseno?
Na žádnou z otázek jsme my, diváci, nedostali odpověď. Nedozvěděli jsme se, kam vlastně letadlo mířilo, proč byly cestujícím sebrány jejich doklady i šat, ani zda-li se stroj stal nástrojem v rukou únosců. Toto všechno nám vrtalo hlavou, alespoň jsme měli o čem diskutovat cestou zpět do penzionu. Všichni jsme se ale shodli na tom, že výkony herců, zj. Pavla Lišky a Petra Čtvrtníčka, byly velmi dobré.

Úterní dopoledne jsme věnovali poznávání stěžejních pražských památek. Nejprve jsme absolvovali velmi poučnou a zajímavou komentovanou prohlídku Národního divadla, ve kterém nás nadchla nejenom Hynaisova opona. Poté jsme se prošli po Karlově mostě zdobeném sochami od Brauna, Brokoffa a Maxe, zastavili se u sochy sv. Jana Nepomuckého, abychom následně zamířili na Pražský hrad. Zde jsme si se zájmem prohlédli Starý královský palác, baziliku sv. Jiří a nejvýznamnější pražský chrám, novogotickou katedrálu sv. Víta. Neopomněli jsme ani Zlatou uličku, kde jsme mohli nahlédnout do dřívějších obydlí hradní čeledi a zastavit se u expozice mučících nástrojů ve věži Daliborce.

Odpolední program byl založen na návštěvě Malé Strany. Pozornost jsme věnovali kostelu sv. Mikuláše, Poslanecké sněmovně a Senátu Parlamentu České republiky. Krátce jsme se zmínili i o Janu Nerudovi a jeho díle.
Dále směřovaly naše kroky na Staroměstské náměstí s Orlojem, radnicí, mnoha krásnými domy, Týnským chrámem, pomníkem Mistra Jana Husa i Palácem Kinských. Zde jsme dostali osobní volno, abychom si prohlédli to, co nás zajímalo, případně si dopřáli kávu v některé z pražských kaváren.

Na poslední den naší exkurze jsme si naplánovali trasu od Václavského náměstí s dominantní sochou sv. Václava na koni a budovou Národního muzea, okolo Tylova divadla a Karolina až ke kubistickému Gočárovu Domu u Černé Matky Boží a secesnímu Obecnímu domu. Zde jsme si opět mohli vybrat, zda věnujeme volný čas procházce po městě, nákupům či výstavě šatů Blanky Matragi, která v návštěvnicích zanechala velký dojem (nejedna z nich si přála si vystavené šaty alespoň vyzkoušet).

Po takto příjemně stráveném slunečném dopoledni už ale nastal čas rozloučit se se stověžatou Prahou a zamířit domů, do Brna, kam jsme pořádku dojeli v podvečerních hodinách.

Závěrem bychom chtěli poděkovat naší paní profesorce třídní, Mgr. Leoně Číhalové, a paní profesorce Palečkové, které pro nás tuto vydařenou exkurzi zorganizovaly a které byly našimi průvodkyněmi po Praze.

Za celou VI.A napsala Kristýna Sovová, obrazový materiál poskytla B. Kuklová a E. Kasalová.

Zpět do sekce

Aktuality

Přátelé Slovaňáku

Spolek Přátelé Slovaňáku sdružuje rodiče a další přátele školy. Základní informace si můžete přečíst v samostatném článku. Rozhodnete-li se činnost spolku podpořit, můžete využít vzor darovací smlouvy, kterou najdete v sekci Dokumenty.

14.1.2016
Odkazy
22.3.2019
Telefonní klapky

Nová ústředna umožňuje přímé volání. Také došlo ke změně některých klapek, viz seznam.

8.9.2018
Informace o ubytování

Ubytování a stravování pro naše studenty nabízí Střední škola informatiky, poštovnictví a finančnictví Brno. Info na www.cichnovabrno.cz.

14.3.2013
Informace o stravování

Přečtěte si základní informace o stravování na naší škole.

18.4.2017
DofE
Zapojujeme se do programu Mezinárodní cena vévody z Edinburghu
DofE logo

 

27.9.2020