Budova Gymnázia Brno

Plán školy

Na tomto místě si můžete otevřít plány školy a prohlédnout rozložení jednotlivých místností a učeben.

Obrázek poschodí
3. poschodí
2. poschodí
1. poschodí
Přízemí

Budova školy

Budova školy byla postavena v letech 1927-29 stavitelem Kristianem Dejmkem. Jedná se o dvojkřídlý třípatrový objekt s půdorysem do písmene L.

K lehce zalomenému křídlu do ulice Charvatské je připojen ze dvora ještě malý přízemní trakt s tělocvičnou a příslušenstvím. Hlavní průčelí se vstupem do budovy a předstupující schodišťovou dvoranou, kam ústí v jednotlivých patrech chodby bočního křídla je orientováno do náměstí.

Vestibuly před schodištěm ve všech poschodích jsou prosvětleny okny, zdobenými vitrážemi.

Dispozičně jsou obě části budovy řešeny jako dvojtrakt: hlavní křídlo má chodbu do ulice a učebny do dvora, zatímco u bočního je tomu naopak. Hlavní průčelí je prodlouženo východním směrem o několik za sebou umístěných prostor.

Fasády gymnázia jsou členěny horizontálními římsami a lícovými vyzdívkami. Sokl je proveden z šedého umělého kamene. Hlubokou pravoúhlou vstupní markýzu podpírá klasicizující karyatida - alegorie vzdělání.

Gymnázium na Slovanském náměstí patří ke zdařilým realizacím meziválečné, avantgardou částečně ovlivněné moderny.