Ze života školy

Exkurze, akce a oficiální dění na škole

Výměna Brno-Utrecht

UtrechtJednadvacet našich studentů se v prvním červnovém týdnu zúčastnilo druhé poloviny výměnného pobytu s naší partnerskou školou, klasickým městským gymnáziem v Utrechtu, Nizozemí. Během šestidenního pobytu měli možnost seznámit se zblízka s tamní kulturou, dobře poznat univerzitní město Utrecht, a také třeba navštívit největší evropský přístav v Rotterdamu nebo Rijksmuseum umění a historie v hlavním městě, Amsterdamu.

Úspěch ve výtvarné a literární soutěži vyhlášené Památníkem Terezín

Eliška Hlaváčková z II. A zaujala svým výtvarným dílem na zadané téma "domov" porotce XXIV. celostátní výtvarné soutěže - Memoriálu Hany Greenfieldové vyhlašované Památníkem Terezín do té míry, že se rozhodli z důvodu vysoké kvality její výtvarné práce pro udělení ocenění zvláštní cenou, která se uděluje  za  dílo hodnocené nejen po výtvarné stránce, ale také ideové, za dílo neobyčejné působnosti  a výpovědní hodnoty.
Cenu Erika Poláka převezme Eliška Hlaváčková ve středu dne 6. června 2018 osobně v prostorách Památníku Terezín přímo z rukou syna Dr. Erika Poláka.
fr. František J. Teister OSB

 

soutěžní díloEliška Hlaváčková z II. A zaujala svým výtvarným dílem na zadané téma "domov" porotce XXIV. celostátní výtvarné soutěže - Memoriálu Hany Greenfieldové vyhlašované Památníkem Terezín do té míry, že se rozhodli z důvodu vysoké kvality její výtvarné práce pro udělení ocenění zvláštní cenou, která se uděluje  za  dílo hodnocené nejen po výtvarné stránce, ale také ideové, za dílo neobyčejné působnosti  a výpovědní hodnoty.

Naše škola a Brno poetické

odhalení paneluV úterý 24. dubna 2018 zažila naše škola malou slavnost spojenou s projektem Brno poetické. Jeden z autorů projektu, Prof. PhDr. Jiří Trávníček, MA, náš absolvent, společně s básníkem (a naším bývalým učitelem) Vítem Slívou odhalili panel s básní věnovanou Slovanskému náměstí. Vít Slíva pak pronesl řeč, ve které zavzpomínal na časy, kdy na našem gymnáziu učil.

Naše škola a Brno poetické

Zveme širokou veřejnost ke slavnostní instalaci panelu s básní Víta Slívy (našeho bývalého učitele) na budovu školy v úterý 24. 4. 2018 ve 14.00 hodin. Instalace je součástí projektu Brno poetické, který vytvořili náš absolvent Prof. PhDr. Jiří Trávníček, MA spolu s PhDr. Františkem Schildbergerem. Součástí slavnosti je i vystoupení školního pěveckého sboru.

Pozor! Omezení dopravy na Slovanském náměstí!

V pondělí 9. dubna začne rekonstrukce kanalizace na Slovanském náměstí. V první fázi to znamená zrušení kruhového objezdu - silnice před naší školou bude obousměrná. Mění se trasy některých linek MHD.

V této mapce najdete změny pro motoristy.

Popis změn v MHD naleznete na stránkách Dopravního podniku města Brna.

Římané dobyli VIDA! science centrum

Poslední únorový den se tým I.A zúčastnil soutěže České televize Ostrava U6 – úžasný svět vědy. Naši soutěžící Bořivoj Bergmann, Tomáš Grünwald, Pavel Kučera, Klára Kunčická a Tadeáš Topinka se utkali s družstvem brněnského Cyrilometodějského gymnázia a střední odborné školy pedagogické. Natáčení pořadu, který odvysílá kanál Déčko, probíhal v prostorách zábavního vědeckého parku VIDA! science centrum na brněnském výstavišti.
V první polovině soutěžního dne se našim nedařilo. Soupeř byl opravdu silný a také herní štěstí nám ukazovalo záda. Bodový odstup mezi týmy rostl do hrozivé výše. Ale Slovaňák nikdy nedává svou kůži zadarmo. V poslední třetině soutěžního dne se boj zdál již zcela ztracený. Nálada v týmu klesla na nulu, ale přesto se naši rozhodli vzdorovat nepřízni až do posledního okamžiku. Náhle přichází nová naděje a nasazení našeho kapitána se ukazuje jako dobrá taktika v soutěžním úkolu, kde je třeba pevné ruky. V další, předposlední soutěži však opět následovala smolná prohra.
Je tu finále. Bodový rozdíl je velký, ale dobrá taktika při sázení na celkový výsledek by ještě mohla nepříznivý vývoj celého utkání zvrátit. Nemáme co ztratit, hrajeme vabank. Vsázíme všechny naše dosud získané body.
V posledním úkolu je třeba podle indicií uhodnout slavnou osobnost. Celá soutěž byla tentokrát tematicky zaměřena na šifry a kódování. Bude to snad Alan Turing, který sestrojil pradědečka dnešních počítačů? Dnes ještě jeho jméno nepadlo!
Finálový úkol se odehrává v odděleném prostoru. Vše rozhodne pouze jeden hráč z každého týmu, sám, bez opory ostatních. Týmy sledují odpovědi svých spoluhráčů pouze na obrazovce na druhém konci pavilonu. Napětí. Tomáši, věříme ti!
Dlouhý den plný silných zážitků ze hry stál za to, vidět dokonalou souhru profesionálního televizního štábu v praxi, to se jen tak nezapomene. Z VIDA! science centra odcházíme unaveni, ale šťastni. Ano, Caesare, i naši římani mohou říct VENI, VIDI, VICI!
V televizi náš tým uvidíte 16. dubna 2018 v 15:55 na Déčku.

 

Vítězný týmPoslední únorový den se tým I.A zúčastnil soutěže České televize Ostrava U6 – úžasný svět vědy. Naši soutěžící Bořivoj Bergmann, Tomáš Grünwald, Pavel Kučera, Klára Kunčická a Tadeáš Topinka se utkali s družstvem brněnského Cyrilometodějského gymnázia a střední odborné školy pedagogické. Natáčení pořadu, který odvysílá kanál Déčko, probíhal v prostorách zábavního vědeckého parku VIDA! science centrum na brněnském výstavišti.

Úspěch v soutěži Business Point

Studenti naší školy se zúčastnili marketingové soutěže BusinessPoint, kterou pořádala Podnikatelská fakulta VUT. Tým byl utvořen studenty čtvrtého ročníku - Annou Szewieczkovou, Kryštofem Čižmářem a také s podporou Marka Krejčiříka. Studenti museli napsat odbornou práci na téma “Vliv země původu na spotřebitele”. Úspěšně se propojovali do druhého kola, kde bez použití techniky vypracovali marketingovou strategii ohledně využití stoletého výročí založení ČSR. Práce byla následně Annou a Kryštofem odprezentována a obhájena. Studenti byli odbornou porotou oceněni za široké vnímání marketingových aktivit a prezentační schopnosti. Mezi týmy z celé ČR se umístili na druhém místě.

 

Vítězný týmStudenti naší školy se zúčastnili marketingové soutěže BusinessPoint, kterou pořádala Podnikatelská fakulta VUT. Tým byl utvořen studenty čtvrtého ročníku - Annou Szewieczkovou a Kryštofem Čižmářem s podporou Marka Krejčiříka. Studenti museli napsat odbornou práci na téma “Vliv země původu na spotřebitele”. Úspěšně se probojovali do druhého kola, kde bez použití techniky vypracovali marketingovou strategii ohledně využití stoletého výročí založení ČSR.

Studentský filmový festival

studentský festivalPoslední týden před Vánocemi proběhl na Slovaňáku vůbec první filmový festival. Promítaly se mimo jiné dokumenty o nucených manželstvích, ekologii a migraci. K vybraným filmům přišli i hosté, kteří přidali své komentáře k filmům a poté vedli se studenty diskuzi. Tímto bychom chtěli poděkovat hostům, organizačnímu týmu i vedení školy, že nám umožnilo celou akci zorganizovat. Takže příští rok zase, ok?

Soutěž ve francouzském jazyce – kategorie 12–15 let

Ještě před Vánocemi vyhlásil Francouzský institut v Praze celorepublikovou soutěž ve francouzštině pod názvem „Dessine-moi Noël“. Soutěžilo se o nejlépe výtvarně zpracované přání k Vánocům, které mělo co nejoriginálněji popřát osobě z frankofonní země do Nového roku.
1. místo v této soutěži získala studentka našeho gymnázia – ANNA HRABALOVÁ z II.A!
Moc gratulujeme!
Petra Pernicová, Irena Trávníčková
Vyučující francouzštiny

Ještě před Vánocemi vyhlásil Francouzský institut v Praze celorepublikovou soutěž ve francouzštině pod názvem „Dessine-moi Noël“. Soutěžilo se o nejlépe výtvarně zpracované přání k Vánocům, které mělo co nejoriginálněji popřát osobě z frankofonní země do Nového roku.

1. místo v této soutěži získala studentka našeho gymnázia – ANNA HRABALOVÁ z II.A!

Moc gratulujeme!

Petra Pernicová, Irena Trávníčková, vyučující francouzštiny

Úspěšné složení mezinárodní zkoušky z francouzštiny DELF 2017

Během listopadu se tyto vybrané studentky :
HANA PROCHÁZKOVÁ 3.X
ANEŽKA BARTOŇKOVÁ 4.X
ELIŠKA MICHALČÍKOVÁ VI.A
ANNA SZEWIECZKOVÁ VI.A
EVA FRÝBORTOVÁ VI.A
zúčastnily mezinárodní zkoušky z francouzštiny – DELF SCOLAIRE.
Všechny byly úspěšné, a proto bychom jim chtěly touto cestou velmi poblahopřát!!!
FÉLICITATIONS
Petra Pernicová
Irena Trávníčková
Vyučující francouzštiny

Během listopadu se tyto vybrané studentky :

HANA PROCHÁZKOVÁ 3.X

ANEŽKA BARTOŇKOVÁ 4.X

ELIŠKA MICHALČÍKOVÁ VI.A

ANNA SZEWIECZKOVÁ VI.A

EVA FRÝBORTOVÁ VI.A

zúčastnily mezinárodní zkoušky z francouzštiny – DELF SCOLAIRE.

Všechny byly úspěšné, a proto bychom jim chtěly touto cestou velmi poblahopřát!!!

FÉLICITATIONS

Petra Pernicová

Irena Trávníčková

Vyučující francouzštiny

Úspěch v soutěži Angličtinář roku

Best in English30. listopadu 2017 proběhl další ročník mezinárodní soutěže Best in English. Letos se zúčastnilo celkem 17 612 studentů z 750 škol v 29 evropských zemích, z toho v České republice 8 152 studentů z 337 škol. V takto bohaté konkurenci se nám podařilo vylepšit loňské umístění: mezi českými školami jsme se umístili na druhém místě, mezi školami z celé Evropy na 14. místě.

Nejúspěšnějším studentem naší školy se stal Alexander Komvos ze 4.X, který obsadil 18. místo mezi českými účastníky.

Děkujeme všem našim studentům, kteří nás tak dobře reprezentovali. A děkujeme rovněž učitelům angličtiny.

Exkurze do planetária

Planetárium Kraví hora - fyzikální exkurze
Ve středu 29. listopadu jsme navštívili brněnské planetárium na Kraví hoře. Zúčastnili jsme se zde fyzikálního vystoupení zaměřeného na geometrickou optiku. Pomocí experimentů jsme si zopakovali letošní učivo, jako například lom a šíření světla. Výstupem z akce byl pracovní list, ve kterém jsme zužitkovali nově nabyté znalosti, převážně tedy o chování světla ve vesmíru.

Ve středu 29. listopadu jsme navštívili brněnské planetárium na Kraví hoře. Zúčastnili jsme se zde fyzikálního vystoupení zaměřeného na geometrickou optiku. Pomocí experimentů jsme si zopakovali letošní učivo, jako například lom a šíření světla. Výstupem z akce byl pracovní list, ve kterém jsme zužitkovali nově nabyté znalosti, převážně tedy o chování světla ve vesmíru.

Barbora Čermáková, V.A

Návštěva ČVUT v Praze

Dne 11. 12. 2017 navštívila třída V. A s pí. profesorkou Pindryčovou a pí. profesorkou Kopáčkovou Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou v Praze. Zdejší absolventi, studenti či vyučující obohatili naše znalosti fyziky zajímavými přednáškami. Také nám podali informace o studiu nejrůznějších oborů na této univerzitě.
Prvně zazněla přednáška na téma termojaderná fúze. Poté jsme si přístroj zvaný tokamak, což už se těm z nás, kteří nehodlají fyziku dále studovat, prý v životě jen tak nepoštěstí. U tokamaku jsme také viděli pokus, který dokazoval změnu toku částic působením magnetického pole. Druhá přednáška se týkala dozimetrie. Po ní jsme si šli prohlédnout přístroje pro měření a předměty vyzařující rentgenové (a jiné) záření.
Přestože nás fyzika samozřejmě všechny velmi baví, se spolužáky jsme se shodli, že cesta na místo i obsah celé exkurze byly poněkud namáhavé, a proto jsme po prožitém dni s chutí uvítali návrat domů. 
Barbora Zouharová, V. A

 

Dne 11. 12. 2017 navštívila třída V. A s pí. profesorkou Pindryčovou a pí. profesorkou Kopáčkovou Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou v Praze. Zdejší absolventi, studenti či vyučující obohatili naše znalosti fyziky zajímavými přednáškami. Také nám podali informace o studiu nejrůznějších oborů na této univerzitě.

Poznávací zájezd do Anglie

Poznávací zájezd do Anglie
Dne 8. 10. 2017 se ráno u budovy našeho gymnázia sešla celá skupina účastníků letošního výletu do Velké Británie a po složitém nakládání věcí a loučení se s rodiči jsme vyjeli. Na břehu Velké Británie jsme se vylodili druhý den velmi brzy ráno a dojeli až do hlavního města Londýna, kde jsme následně strávili celý den. Až k večeru jsme se pak přemístili do Andoveru na parkoviště, odkud si nás po menších skupinkách odvážely hostitelské rodiny.
Na tomto výletu jsme nasadili přímo bleskové tempo a každý den jsme stihli navštívit nespočet zajímavých míst. Stihli jsme skrz naskrz projít celý Londýn a dokonce se i projet ve slavném londýnském metru. Každičký den jsme se o Spojeném království dozvěděli něco nového z historie. Také jsme nezapomněli na slavné britské spisovatele a navštívili proto Shakespearovo rodné město Stratford upon Avon (další den i divadlo Globe),  prošli Warner Bros studio, kde byl zfilmován světoznámý příběh Harryho Pottera a navštívily i Oxfordskou univerzitu, kde studoval například tvůrce Alenky v říši divů nebo Pána prstenů. Nezapomněli jsme ani na slavného Sherlocka Holmese. V hostitelských rodinách jsme ochutnali typické britské pokrmy a slyšeli o britské kultuře od Angličanů samotných, přičemž jsme si skvěle zkusili využít angličtinu v praxi.
Celý výlet jsme si moc užili, dozvěděli se o Velké Británii spoustu nových informací, viděli všechna místa, která známe tak důvěrně z obrázků v učebnicích, procvičili naši angličtinu a ještě více posílili třídní kolektiv. Děkujeme moc.
Eliška Pavlíková, II. A

 

Dne 8. 10. 2017 se ráno u budovy našeho gymnázia sešla celá skupina účastníků letošního výletu do Velké Británie a po složitém nakládání věcí a loučení se s rodiči jsme vyjeli. Na břehu Velké Británie jsme se vylodili druhý den velmi brzy ráno a dojeli až do hlavního města Londýna, kde jsme následně strávili celý den. Až k večeru jsme se pak přemístili do Andoveru na parkoviště, odkud si nás po menších skupinkách odvážely hostitelské rodiny.

Zveme vás na vánoční akademii

Zveme vás na vánoční akademii, která proběhne ve středu 13. prosince od 18.00 v sále Semilasso. Na programu bude vystoupení pěveckého sboru, sólových zpěváků a hudebníků z řad studentů naší školy, taneční improvizace i ukázka společenských tanců.

pozvánka na akademii

GDPR dodatek:

Účastí na Vánoční akademii vyslovuje účastník akce nebo jeho zákonný zástupce souhlas s bezplatným pořizováním, použitím a šířením obrazových a zvukových záznamů, týkajících se účastníka nebo jeho projevů osobní povahy, pořízených v průběhu akce nebo bezprostředně před a po ni.

V sobotu bude Den poezie

Už tradičně se naše škola zapojuje do festivalu Den poezie, jehož letošní téma je inspirováno prací Jana Amose Komenského.

Zveme vás na program, který jsme připravili na sobotu 25. listopadu 2017.  Premiéra začne v 10.00, repríza pak ve 14.00 v budově školy na Slovanském náměstí. Čeká na vás přednes, hudba, divadlo, výstava výtvarných prací i malé občerstvení.

Podrobnější program:

Návštěva z Francie

V týdnu od 16. - 20. 10. 2017 naši školu navštívila studentka vysoké školy pedagogické z francouzského města Angers. V dopoledních hodinách vedla výuku v rámci hodin francouzštiny a po vyučování se naopak žáci podíleli na jejím odpoledním programu. Studentka díky tomu poznala nejzajímavější místa v Brně a společně jsme tak strávili příjemná odpoledne.

V týdnu od 16. - 20. 10. 2017 naši školu navštívila studentka vysoké školy pedagogické Kelly Snoeck z francouzského města Angers. V dopoledních hodinách vedla výuku v rámci hodin francouzštiny a po vyučování se naopak žáci podíleli na jejím odpoledním programu. Studentka díky tomu poznala nejzajímavější místa v Brně a společně jsme tak strávili příjemná odpoledne.

studenti

Týden vědy a techniky

V. A se společně s ostatními třetími ročníky sešla 2.listopadu v 17.45 v rámci festivalu Týden vědy a techniky před ústavem přístrojové techniky Akademie věd České republiky. Měli jsme zde různé přednášky (např. Nízké teploty a supravodivost, Nukleární magnetické rezonance, Lazerova technika a technologie apod.). Přednášky tohohle typu probíhaly v místnostech cca po 10, abychom se mohli zblízka podívat na všechny přístroje a ptát se na to co nás zajímá.
Na závěr jsme se všichni sešli v jedné velké místnosti, kde jsme uviděli závěrečnou show na téma Chyby, které dělá fyzika ve filmech a fotkách.
Program trval cca 3hodiny. Vřele doporučuji. Bylo to moc zajímavé.
Renata Okáčová

 

V. A se společně s ostatními třetími ročníky sešla 2. listopadu v 17.45 v rámci festivalu Týden vědy a techniky před ústavem přístrojové techniky Akademie věd České republiky. Měli jsme zde různé přednášky (např. Nízké teploty a supravodivost, Nukleární magnetické rezonance, Laserová technika a technologie apod.). Přednášky tohohle typu probíhaly v místnostech cca po 10, abychom se mohli zblízka podívat na všechny přístroje a ptát se na to co nás zajímá.

Zpráva o exkurzi Praha a Evropa 2017

Letošní kurz Praha a Evropa byl zahájen v pondělí 25.9. odjezdem z Hlavního nádraží v Brně v 6:37. Po příjezdu jsme se ubytovali v hostelu Elf a následně vydali na procházku Starým Městem přes Karlův most na Hradčany, kde jsme zhlédli prostory Pražského hradu. Po poledním rozchodu následovala výstava Fenomén Masaryk v Národním muzeu a večer už potom divadelní představení Expres na západ v divadle Ungelt.

Úterý jsme započali rozsáhlou prohlídkou Židovského města v pražském Josefově. Po poledním rozchodu jsme ještě stihli nakouknout do Betlémské kaple a projít tzv. Královskou cestu a večer došlo na divadelní představení Pýcha a předsudek v samotném Národním divadle.

Ve středu ráno šla jedna část třídy navštívit Českou národní banku a ostatní se zúčastnili tzv. Neviditelné, interaktivní výstavy o nevidomosti. Po poledním rozchodu následoval už pouze přesun na nádraží a příjezd do Brna, čímž byl kurz ukončen.

Tomáš Bílý, 4.X

Výměnný pobyt v Utrechtu

Ve dnech 9.5.-14.5. 2017 a 27.5.-3.6. 2017 proběhl další ročník každoročního výměnného pobytu mezi Brnem a naším partnerským městem Utrecht v Nizozemí. 25 českých a 25 holandských studentů mělo možnost navštívit Českou republiku, resp. Nizozemí a zúčastnit se množství vzdělávácích a společenských aktivit, procvičit se v komunikaci v anglickém jazyce a navázat nové kontakty v zahraničí.
V první polovině studenti navštívili mimo jiné památky historického centra města Brna, hlavní město Rakouska Vídeň a také Moravský kras, konkrétně hrad Pernštejn a propast Macochu. V druhé polovině pak navštívili nizozemská města Utrecht, Amsterdam a Den Haag, v nich pak mimo jiné Rijksmuzeum, Escherovo muzeum, pláž Scheveningen nebo nejvyšší kostelní věž v Nizozemí, utrechtský Dom.

 

UtrechtVe dnech 9.5.-14.5. 2017 a 27.5.-3.6. 2017 proběhl další ročník každoročního výměnného pobytu mezi Brnem a naším partnerským městem Utrecht v Nizozemí. 25 českých a 25 holandských studentů mělo možnost navštívit Českou republiku, resp. Nizozemí a zúčastnit se množství vzdělávácích a společenských aktivit, procvičit se v komunikaci v anglickém jazyce a navázat nové kontakty v zahraničí.

Europasecura 2017 – postup do celostátního finále!

europasecuraEuropasecura je celostátní soutěž středních škol zaměřená na aktuální otázky mezinárodní bezpečnosti, zejména z pohledu České repuliky, Evropské unie a Severoatlantické aliance. Do krajského kola postoupily hned dva naše týmy.

Družstvo IV. A, které se podělilo o svoje vítězné dojmy: „Se spolužáky Vaškem Vymazalem a Jiřím Lienerem se nám podařilo postoupit do krajského kola této soutěže, ve kterém jsme vypracovávali bezpečnostní analýzu na téma Severní Korea.

Studentský časopis

Vyšlo první číslo obnovovaného časopisu studentů naší školy. K prohlédnutí a případnému stažení je zde.

Krajské kolo francouzské konverzační soutěže

Dne 29. 3. 2017 proběhlo v budově Francouzské aliance krajské kolo francouzské konverzační soutěže. Naši studenti obsadili tato místa:
Michaela Krupová z 3.X   -   1.místo v kategorii B1
Kateřina Lojdová z III.A   -  2. místo v kategorii A2
Veronika Pilková z III.A    -  4.místo v kategorii A2
Ema Košacká z I.A     - 8.místo v kategorii A1
Výherkyním blahopřejeme a Míše přejeme hodně úspěchů v celostátním kole v Praze!

Dne 29. 3. 2017 proběhlo v budově Francouzské aliance krajské kolo francouzské konverzační soutěže. Naši studenti obsadili tato místa:

Michaela Krupová z 3.X – 1.místo v kategorii B1

Kateřina Lojdová z III.A – 2. místo v kategorii A2

Veronika Pilková z III.A – 4.místo v kategorii A2

Ema Košacká z I.A – 8.místo v kategorii A1

Výherkyním blahopřejeme a Míše přejeme hodně úspěchů v celostátním kole v Praze!

výherkyně soutěže

Hlasujte pro novou školní mikinu

Milí studenti, učitelé, absolventi či přátelé školy. I naše škola již brzy bude mít svoji mikinu. O tom jaká bude, můžete hlasovat již nyní na http://schoolsunited.cz/skoly/gymnazium-brno-slovanske-namesti.
O vítězném návrhu a také výběru barvy či ceně se již brzy dozvíte od svých senátorů.

Anglická konverzační soutěž

Dne 8.2.2017 proběhlo v Lužánkách městské kolo anglické konverzační soutěže. Výherci školního kola ve svých kategoriích reprezentovali naši školu ve velké konkurenci ostatních brněnských škol. Antonín Frgala z I.A se umístil na krásném 3. místě. Leana Terkawi z 2.X ve své kategorii získala 4. místo. Oběma gratulujeme.

Anglická konverzační soutěž

Ve čtvrtek 26.2. proběhlo školní kolo anglické konverzační soutěže. Zúčastnilo se 29 studentů. Úroveň anglického jazyka u všech soutěžících byla velmi vysoká. Vítězové jednotlivých kategorií postupují do dalších kol. Za ceny nejen pro vítěze děkujeme panu Mgr. Radimu Sedlákovi z OUP.

Angličtinář roku

Angličtinář roku
V této prestižní mezinárodní soutěži se naše škola umístila na 5. místě z celkového počtu 280 českých škol.
Barbora Luňáková ze 4.X obsadila 22. místo v konkurenci 6 998 soutěžících v ČR.
V Evropské unii naše škola získala krásné 15. místo v konkurenci 15 107 studentů ze 683 škol z 28 zemí.
Mockrát děkujeme všem účastníkům (celkem 36 studentů z 1.,2.,3.,4.X, IV.,VI.A, 3.A) za výbornou reprezentaci naší školy.
Předmětová sekce anglického jazyka

V této prestižní mezinárodní soutěži se naše škola umístila na 5. místě z celkového počtu 280 českých škol.

Barbora Luňáková ze 4.X obsadila 22. místo v konkurenci 6 998 soutěžících v ČR.

V Evropské unii naše škola získala krásné 15. místo v konkurenci 15 107 studentů ze 683 škol z 28 zemí.

Mockrát děkujeme všem účastníkům (celkem 36 studentů z 1.,2.,3.,4.X, IV.,VI.A, 3.A) za výbornou reprezentaci naší školy.

Předmětová sekce anglického jazyka

diplom - angličtinář roku

Vánoční vystoupení v Semilasse

Vánoční vystoupení20. prosince bylo úterý, do Štědrého dne už jen chvíle, to je ten pravý čas na příjemné předvánoční zastavení. Kdo tento večer přišel do sálu kulturního centra Semilasso, mohl sledovat téměř dvouhodinové vystoupení studentů naší školy. Celý program lemovaly koledy a další písně v podání sboru pod vedením Štěpánky Forejtkové. Během večera ale vystoupila i řada studentů a studentek – sólistů, zpěváků, hudebníků či tanečníků.

English Guru

English Guru
V této celorepublikové soutěži zvítězila třída 4. X z celkového počtu 3377 studentů z 293 tříd. Gratulujeme!
Ostatní zapojené třídy získaly následující místa: 23. 3.X
25. 2.X
36. VI.A
45. IV.A
49. 3.A
67. 2.A
69. 1.X
Mockrát děkujeme všem účastníkům za výbornou reprezentaci naší školy.
Předmětová sekce anglického jazyka

V této celorepublikové soutěži zvítězila třída 4. X z celkového počtu 3 377 studentů z 293 tříd. Gratulujeme!

Ostatní zapojené třídy získaly následující místa:

Tokamak a jiné pražské pozoruhodnosti

Pokud se řekne, že sraz je v 6:55, počítá se s tím, že tam všichni budou přesně. Překvapivě se to naší třídě 14. 12. 2016 při odjezdu na Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT v Praze povedlo, teda povedlo až na dvě výjimky. Cestu vlakem si krátil každý jinak. Poznatek č. 1 – vlaky Student Agency jsou mnohem pohodlnější než jejich autobusy. To si musím do příště zapamatovat.
Po dvou a půl hodinové cestě jsme dorazili do hlavního města. Zde jsme spěšně nakoupili jízdenky na metro a pak stejně rychle nastoupili do metra. Při tom spěchu a přestupu se divím, že se nikdo neztratil.
Kolem desáté hodiny jsme dorazili na fakultu. Poznatek č. 2 – jaderní fyzici mají hezčí vánoční stromeček než my. Během dopoledne stráveném na fakultě jsme se dozvěděli nové informace o jaderné fyzice. Prvně jsme měli úvodní přednášku, pak přednášku o vesmírné fyzice a viděli jsme Tokamak. Tokamak je unikátní pokusné zařízení pro zvládnutí řízené termojaderné fúze. Jmenuje se Golem a byli jsme se na něj kouknout v průjezdu. Potom jsme vyrazili na prohlídku fakulty.  Nejdřív jsme navštívili chemickou laboratoř, kde nám slečna laborantka vysvětlila funkci gelů pro ozařování. Poznatek č. 3 – chemičtí laboranti se nás bojí víc než ti fyzikální. Poté jsme si v další laboratoří zjistili, z jakých prvků jsou naše doplňky, a nakonec v poslední laboratoři nám bylo ukázáno, jak můžeme zjistit míru radioaktivity v různých předmětech a kde všude se může vyskytovat. Poznatek č. 4 – pokud se studentům řekne, že něco, co drží, je radioaktivní, okamžitě daný předmět položí. Poté nás už jen čekalo rozloučení, pozvání na další projekty, které jaderná fakulta pořádá, a odchod.
Nakonec jsme v Praze měli ještě rozchod a část z nás se pak vracela společně zpátky do Brna. Zbytek zůstal v Praze a, jak jsme následující den zjistili, i oni se dopravili domů v pořádku.
Takhle proběhl náš den na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské v Praze. Děkujeme p. prof. Pindryčové za zorganizování akce a také p. prof. Pospíšilové za doprovod. Kdo ví? Třeba právě zde bude někdo z nás za pár let studovat.
Anna Szewieczková, VPokud se řekne, že sraz je v 6:55, počítá se s tím, že tam všichni budou přesně. Překvapivě se to naší třídě 14. 12. 2016 při odjezdu na Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT v Praze povedlo, teda povedlo až na dvě výjimky. Cestu vlakem si krátil každý jinak. Poznatek č. 1 – vlaky Student Agency jsou mnohem pohodlnější než jejich autobusy. To si musím do příště zapamatovat.

fakultaPokud se řekne, že sraz je v 6:55, počítá se s tím, že tam všichni budou přesně. Překvapivě se to naší třídě 14. 12. 2016 při odjezdu na Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT v Praze povedlo, teda povedlo až na dvě výjimky. Cestu vlakem si krátil každý jinak. Poznatek č. 1 – vlaky Student Agency jsou mnohem pohodlnější než jejich autobusy. To si musím do příště zapamatovat.

Po dvouapůlhodinové cestě jsme dorazili do hlavního města. Zde jsme spěšně nakoupili jízdenky na metro a pak stejně rychle nastoupili do metra. Při tom spěchu a přestupu se divím, že se nikdo neztratil.

Ze života školy

Aktuality

Přátelé Slovaňáku

Spolek Přátelé Slovaňáku sdružuje rodiče a další přátele školy. Základní informace si můžete přečíst v samostatném článku. Rozhodnete-li se činnost spolku podpořit, můžete využít vzor darovací smlouvy, kterou najdete v sekci Dokumenty.

14.1.2016
Telefonní klapky

Nová ústředna umožňuje přímé volání. Také došlo ke změně některých klapek, viz seznam.

28.2.2012
Informace o ubytování

Ubytování a stravování pro naše studenty nabízí Střední škola informatiky, poštovnictví a finančnictví Brno. Info na www.cichnovabrno.cz.

14.3.2013
Informace o stravování

Přečtěte si základní informace o stravování na naší škole.

18.4.2017
Virtuální prohlídka školy

Zveme Vás na virtuální prohlídku naší školy.

4.11.2014
Ekatalog
Gymnázium Brno, Slovanské náměstí, příspěvková organizace - ekatalog.czGymnázia - ekatalog.cz
30.3.2016
Projekt bezdrátová škola Jihomoravský kraj

nám umožnila pokrýt školu signálem a připojit se odkudkoliv k internetu

Více informací ...

30.3.2016
Ambasodoři MU

Jsme zapojeni do projektu Ambasadoři Masarykovy univerzity.

ambasadoři

Masarykova univerzita

19.5.2014