Ze života školy

Exkurze, akce a oficiální dění na škole

Ocenění nejlepších studentů maturitního ročníku

oceněné studentkyV pátek 15. března 2019 přijala starostka městské části Brno-Královo Pole Ing. Karin Karasová na tradiční slavnostní akci nejlepší studenty maturitních ročníků.
Letos byly oceněny Michaela Bartoňková ze 4.A, Tereza Haasová ze 4.B, Pavlína Otřísalová ze 4.X a Michaela Padrtová z VI.A.

Magdaléna je v celostátním kole soutěže ve francouzštině

V úterý 2. 4. 2019 se zúčastnili naši studenti krajského kola Soutěže ve francouzštině, které proběhlo v prostorách Francouzské aliance v Brně.
I přes velkou konkurenci se našim studentkám  podařilo zabojovat a dosáhnout senzačních výsledků.
Proto bych chtěla velmi pogratulovat za účast Kateřině Lojdové, Natálii Tkočové a zejména pak Magdaléně Milkové.
Magdaléna ze III.A totiž získala 1.místo v kategorii B1 a postupuje do celostátního kola v Praze. Soutěž proběhne v květnu, tak jí budeme držet palce.
FÉLICITATION!

vítězky soutěžeV úterý 2. 4. 2019 se zúčastnili naši studenti krajského kola Soutěže ve francouzštině, které proběhlo v prostorách Francouzské aliance v Brně.

I přes velkou konkurenci se našim studentkám  podařilo zabojovat a dosáhnout senzačních výsledků.

Proto bych chtěla velmi pogratulovat za účast Kateřině Lojdové, Natálii Tkočové a zejména pak Magdaléně Milkové.

Krajské kolo španělské konverzační soutěže

15. března 2019 proběhlo v Brně krajské kolo španělské konverzační soutěže. V obou kategoriích dosáhly studentky výborného umístění.
V I. kategorii 2. místo obsadila Tereza Koblihová z 3.A.
V I. kategorii 4. místo obsadila Anna Čevelová z 2.X.
V II. kategorii 2. místo obsadila Klára Trávníčková z 4.X.
Děkujeme všem našim studentům, kteří se zúčastnili a reprezentovali naše gymnázium!

15. března 2019 proběhlo v Brně krajské kolo španělské konverzační soutěže. V obou kategoriích dosáhly studentky výborného umístění.

  • V I. kategorii 2. místo obsadila Tereza Koblihová z 3.A.
  • V I. kategorii 4. místo obsadila Anna Čevelová z 2.X.
  • V II. kategorii 2. místo obsadila Klára Trávníčková z 4.X.

Děkujeme všem našim studentům, kteří se zúčastnili a reprezentovali naše gymnázium!

Ředitelská volna 12.-17. 4. 2019

Ředitel školy oznamuje, že v souladu s ustanovením §24 odst. 2 zákona číslo 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů vyhlašuje z organizačních důvodů ředitelské volno na následující čtyři dny:

  • pátek 12. dubna 2019
  • pondělí 15. dubna 2019
  • úterý 16. dubna 2019
  • středa 17. dubna 2019

Dalibor Kott, ředitel školy

Obrovský úspěch dívčího basketbalového týmu Slovaňáku.

Ve dnech 16. a 17. ledna 2019 absolvoval dívčí basketbalový tým Slovaňáku celostátní finále Sportovní ligy středních škol v Karlových Varech.

Basketbalové utkání gymnázií Slovaňák vs. Jaroška můžete sledovat on-line na TVCOM.cz.

Basketbalové utkání gymnázií Slovaňák vs. Jaroška můžete sledovat on-line na TVCOM.cz.

Zveme vás na vánoční akademii

Vánoční akademie bude v úterý 18. prosince od 18.00 v sále kulturního centra Semilasso. Srdečně vás zveme.

pozvánka

MOVEMBER 2018 na Slovaňáku už zná své výsledky. Na charitativní konto odešlo 2567 Kč.

Během měsíce listopadu se osm statečných Slovaňáků rozhodlo, že se zapojí do charitativního projektu, který upozorňuje na stoupající statistiky v oblasti nádorových onemocnění mužů. Zapojit se šlo pouze tím, že si zmínění odvážlivci přestali celý měsíc listopad holit knír. Na konci měsíce se postavili vedle sebe na chodbě školy s kasičkami a studenti i kolegové hlasovali o nejatraktivnějšího knírače Movembru 2018.

Toto jsou výsledky:

Juvenes translatores

účastníci soutěže22. 11. 2018 se naše škola opět zúčastnila soutěže pro mladé překladatelské talenty pod záštitou Evropské komise. Letos soutěž byla určena pro žáky narozené v roce 2001. Zúčastnilo se 5 žáků, kteří překládali v jazykových kombinacích: angličtina/čeština, angličtina/italština a němčina/čeština.

Den otevřených dveří na Ústavu přístrojové techniky

V prvním týdnu listopadu měly možnost třídy třetího ročníku zúčastnit se dne otevřených dveří na Ústavu přístrojové techniky Akademie věd České republiky. Během návštěvy nám nebyly ukázány pouze prostory budovy, ale také nám byly představeny nejrůznější nové metody a výzkumy, kterými se vědci z Ústavu zabývají. Jako například elektronový mikroskop, unikátní svářecí technologie elektronovým paprskem, magnetická rezonance, hologramy, řezání laserovým paprskem, supravodivost a další. Celá prohlídka probíhala formou stanovišť, na nichž nás čekal vždy jiný program. Na závěr si pro nás připravili krátké fyzikální divadlo o vakuu.

Úspěch našeho týmu v Brněnské logické hře (BRLOH)

Tým Římané ze Slovaňáku složený ze 4 žáků třídy II.A se umístil v Brněnské logické hře na skvělém 11. místě ze 400. Postup do Velkého finále unikl neuvěřitelně těsně: http://brloh.math.muni.cz/poradi.

Soutěžícím blahopřejeme a děkujeme za výbornou reprezentaci naší školy! Pořadateli děkujeme za výborně připravenou soutěž.

Finále soutěže Mundo Hispano

Dne 16. 11. 2018 se studenti naší školy zúčastnili finále soutěže Mundo Hispano na FF MU v Brně. Michaela Prudíková obsadila 3. místo.

Děkujeme všem účastníkům a Míše moc gratulujeme.

Výuku španělštiny zpestřil čokoládový workshop

Dne 13. listopadu jsme my, vybraní a nadšení studenti španělštiny, navštívili Filozofickou fakultu Masarykovy Univerzity, která organizovala přednášku spojenou s workshopem a ochutnávkou čokolády.  Tématem byl kakaovník a čokoláda – od historického významu, přes pěstování, až po samotné zpracování této stěžejní kulturní plodiny ve Střední Americe.
Na začátku programu nás přivítal honorární konzul Salvadoru pan Pavel Berg a následně nám dané téma ve svém rodném jazyce představila paní Yanelis Brito. Poté následovala ochutnávka různých druhů čokolád společně s rozeznáváním složení a příchutí jednotlivých vzorků.
Další bod programu byla práce ve skupinkách společně se studenty Biskupského gymnázia a Klasického a španělského gymnázia Brno-Bystrc. Vytvářeli jsme letáček v programu Canva, který obsahoval reklamu na naši fiktivní firmu na čokoládu. Obsah letáku jsme pak před ostatními účastníky prezentovali. Vše probíhalo ve španělštině. Celá akce byla ukončena hlasováním o nejoblíbenější a nejchutnější čokoládu.
Za všechny účastníky děkujeme za zprostředkování této akce a za zpříjemnění celého dne.
Studenti 4.X

 

čokoládový workshopDne 13. listopadu jsme my, vybraní a nadšení studenti španělštiny, navštívili Filozofickou fakultu Masarykovy Univerzity, která organizovala přednášku spojenou s workshopem a ochutnávkou čokolády.  Tématem byl kakaovník a čokoláda – od historického významu, přes pěstování, až po samotné zpracování této stěžejní kulturní plodiny ve Střední Americe.

Byli jsme na výměnném pobytu ve Veroně

Od 21. do 28. října 2018 se 13 studentů našeho gymnázia zúčastnilo kulturně-lingvistické výměny se školou Lorgna - Pindemonte ve Veroně. Týden jsme bydleli v italských hostitelských rodinách, blíže se seznámili s italskou kulturou a účastnili se projektu, jehož účelem bylo porovnání různých aspektů našich měst a jejich rozdílností.

Připojili jsme se k oslavám sta let republiky

česká vlajkaSto let je mimořádné výročí. Chtěli jsme proto přispět k oslavám, připomenout si vznik samostatného Československa a ideálů svobody, humanismu a demokracie, které u jeho zrodu stály. Neboť, jak říkal Tomáš Garrigue Masaryk, "Státy se udržují těmi ideály, z nichž se zrodily".

Oslavy jsme začali s dostatečným předstihem, abychom dokázali zorganizovat kolektivní fotografii znázorňující českou vlajku. O tom, jak se nám věc podařila, se můžete přesvědčit:

Basketbalové utkání a přespolní běh

Chtěla bych poděkovat školnímu basketbalovému týmu dívek ve složení Gabča Novotná, Romča Veselá, Klárka Trávníčková, Mája Jadrníčková, Bára Čermáková, Kája Hrabalová, Verča Kuklová, které včera reprezentovaly naší školu na středoškolských hrách na Matyáše Lercha.

Po náročném boji mezi středními školami vybojovaly krásné 1. místo.

Minulý týden v mladší kategorii získaly 2. místo, hned za sportovním gymnáziem Ludvíka Daňka.

Naše škola se také zúčastnila přespolního běhu, kde Jarek Říha vyhrál 3. místo na 5 km časem 16, 12s. a Natálka Mrázková v běhu na 3 km 5. místo časem 12, 08s.

Děkuji našim žákům za vzornou reprezentaci školy a držíme palce dívčímu basketbalovému týmu na krajské kolo.

Ekokurz 2.X

V pondělí 17.9.2018 jsme se s naší třídou 2.X vydali na kurz terénní ekologie do Kaprálova Mlýna poblíž Ochozu u Brna. Hned po obědě jsme se ve čtyřech skupinách vydali do přírody na program zvaný „tabletovka“, při čemž jsme měli za úkol následovat trasu zaznačenou v mapě na tabletu a cestou na různých stanovištích odpovídat na zadané otázky. Cílem bylo blíže se seznámit s okolím, abychom se další den už lépe orientovali, a dozvědět se o údolí i něco zajímavého.
Hlavní část programu – vědecké bádání – přišlo na řadu v úterý. Rozdělili jsme do tří větších týmů a vybrali si jedno z nabízených témat a vyrazili do terénu. První ze skupin se zabývala biotopy na dvou protějších kopcích (Lysá hora a jižní svah) a srovnávala současnou situaci s údaji naměřenými v předešlých letech. Druhá skupina lovila příšerky (=bezobratlé) v místních vodách a vysvětlovala, proč žijí zrovna v tom daném toku či rybníce. Zbylá skupinka zjišťovala pomocí nasbíraných informací o vlastnostech vody v okolí a o průtoku několika vývěrek, proč v krasové oblasti dochází k úbytku vody a zda je možné, že tamní podzemní vodní systém vypadá jinak, než jsme si doposud mysleli.
Všechny tři skupinky si na závěr dne připravily prezentace ke svému tématu a předaly tak informace o bádání zbytku třídy. Oba volné večery jsme strávili příjemným posezením u ohně a celý kurz jsme pak ve středu za odměnu zakončili jednou ze dvou nabízených aktivit. Polovina se podívala do hlubin jeskyně Netopýrky, zatímco si ta druhá vyzkoušela slaňování. Když k tomu všemu přidáme i vydařené počasí, je téměř zřejmé, že jsme si výlet společně skvěle užili.

 

V pondělí 17.9.2018 jsme se s naší třídou 2.X vydali na kurz terénní ekologie do Kaprálova Mlýna poblíž Ochozu u Brna. Hned po obědě jsme se ve čtyřech skupinách vydali do přírody na program zvaný „tabletovka“, při čemž jsme měli za úkol následovat trasu zaznačenou v mapě na tabletu a cestou na různých stanovištích odpovídat na zadané otázky. Cílem bylo blíže se seznámit s okolím, abychom se další den už lépe orientovali, a dozvědět se o údolí i něco zajímavého.

PEER 2018

Na začátku října 5.-7.10. jsme strávili krásný slunečný víkend v RS Prudká, Doubravník. Konal se totiž již pravidelný PEER program pro první ročníky. Užili jsme si na vlastní kůži velké množství dramatických forem a přístupů, které umožnili každému možnost sebepoznávání. Žáci si procvičovali komunikační schopnosti, schopnost sebeprosazení a sebevyjádření,

Měsíc bláznovství

Ve středu 20. října 2018 se třída 2.X spolu s paní profesorkou Voráčkovovou zúčastnila workshopu s názvem "Jak se pozná, že už jsem se zbláznil/a".

Akci pořádal Práh jižní Morava, která pomáhá lidem s duševním onemocněním. Workshop se konal v kavárně Café Práh u Vaňkovky a vedli ho psycholožka a peer konzultant - člověk s vlastní zkušeností.
Hlavním smyslem této akce i dalších v rámci tzv. Měsíce bláznovství, který Práh každoročně pořádá, je boření předsudků o lidech s těmito onemocněními.
Diskutovali jsme se hodně o schizofrenii, o tom, jak si lidé, často ovlivněni médiemi, nemocné představují a jací ve skutečnosti jsou. Že lidé s duševními nemocemi můžou při správné léčbě vést běžný život a ničím se neliší od ostatních. A to je právě cílem Prahu.
Eliška Kocourková, 2.X

 

Ve středu 20. října 2018 se třída 2.X spolu s paní profesorkou Voráčkovovou zúčastnila workshopu s názvem "Jak se pozná, že už jsem se zbláznil/a".

Akci pořádal Práh jižní Morava, která pomáhá lidem s duševním onemocněním. Workshop se konal v kavárně Café Práh u Vaňkovky a vedli ho psycholožka a peer konzultant - člověk s vlastní zkušeností.

Volby do školské rady

Ve čtvrtek 1. listopadu 2018 proběhnou doplňující volby do školské rady.

Můžete si přečíst oznámení o kandidátech.

"Přírodovědci" z 2A pokračovali v ekologických aktivitách.

Na Kaprálově mlýně pokračovali studenti 2A v řešení ekologických projektů. Po sběru vzorků a dat v přírodě usedli do učebny, vzali do rukou mikroskopy i další vědecké pomůcky a vše se snažili vyhodnotit.

Ekologický kurz 2A v lokalitě Kaprálův mlýn

Ve středu 19. září 2018 se studenti 2A vydali řešit ekologické projekty, které jim připravili lektoři z Kaprálova mlýna. Během prvního dne mapovali terén, aby se následný den vydalit plnit vědecké úkoly.

Setkání absolventů školy s maturanty.

V úterý 18. září 2018 se odehrálo již potřetí setkání absolventů školy s maturanty. Cílem tohoto setkání je předávání osobních zkušeností se studiem jednotlivých oborů na vysokých školách. V letošním roce přijalo pozvání 26 bývalých "Slovaňáků", kteří se rozmístili do 17 workshopů podle oborů, jež studují, či studovali. Doufáme, že tato tradice bude pokračovat i v příštích letech.

Fotografie pořídil Ondřej Jarolím z III.A.

Jazykový pobyt ve Francii

studenti před Evropským parlamentemNěkterým studentům naší školy začal školní rok už v neděli 2. září. Vydali jsme se totiž do alsaského města Štrasburku. Šestnáctihodinová jízda autobusem byla náročná, ale zvládli jsme ji a v ranních hodinách již stáli na francouzské půdě. Po krátké prohlídce historického centra města Petit France a výborném obědě jsme se lehce unavení, přesto s nadšením, vydali na kurz francouzštiny na Alliance Française. Kurz trval každý den čtyři hodiny, při kterých jsme probrali zajímavá témata, například jak funguje EU a Evropský parlament.

V Podmitrově bylo k dispozici i lanové centrum.

Všechny třídy prvního ročníku měly možnost vyzkoušet své síly a důvěru ve spolužáky v lanovém centru. To bylo vystavěno v lese poblíž penzionu a před výkony všech zúčastněných je nutno smeknout. Posuďte sami.

Zahájení školního roku

slavnostní zahájeníLetošní školní rok začal 3. září netradičně. Po úvodních třídnických hodinách se všechny třídy a profesoři potkali na slavnostním shromáždění školy v kostele Husův sbor na ulici Charvatská. Setkání zahájil a dále moderoval nový ředitel gymnázia Mgr. Dalibor Kott. Představil své zástupce, nové členy pedagogického sboru a také studenty prvních ročníků a jejich třídní učitele. Zároveň se seznámil i se všemi stávajícími třídami. Vystoupení školního sboru pak jen podtrhlo slavnostní atmosféru prvního školního dne!  Na závěr setkání ke studentům promluvili také zástupci studentského senátu a představili jeho aktivity. Ředitel gymnázia ještě ocenil nejlepší studenty ročníků za minulý školní rok a popřál všem úspěšný školní rok 2018/2019.

Fotografie ze slavnostního zahájení školního roku pořídil Ondřej Jarolím z III. A.

Adaptační kurz studentů prvního ročníku 2018/2019 je v plném proudu.

Nádherné rekreakční zazíření v Podmitrově nedaleko Tišnova hostí (ako už několik let) adaptační kurz celého prvního ročníku "Slovaňáku". Společně s jejich třídními učiteli a pomocníky z řad kolegů a strarších studentů jsme zachytili několik  prvních fotografií z tohoto kurzu. Posuďte sami...

Budova, kde se kurz odehrává.

Zahájení školního roku 2018/2019

 

Vážení studenti,
zahájení školního roku proběhne v pondělí 3. září 2018 v 8.00 hodin. Čekají
vás dvě třídnické hodiny do 9.40 hodin a následně od 10.00 do 11.00 hodin
společné slavnostní zahájení školního roku v kostele nad divadlem Barka.
První ročníky pokračují dále v aktivitách v rámci adaptačního kurzu.
Obědy mohou objednávat pouze studenti prvních ročníků.
Vážení studenti, moc se na vás všechny těšíme
Pedagogický sbor Gymnázia Brno, Slovanské náměstí, příspěvkové organizace

 

Vážení studenti,

zahájení školního roku proběhne

v pondělí 3. září 2018 v 8.00 hodin.

Čekají nás dvě třídnické hodiny do 9.40 hodin a následně od 10.00 do 11.00 hodin

společné slavnostní zahájení školního roku v kostele nad divadlem Barka.

První ročníky pokračují dále v aktivitách v rámci adaptačního kurzu zhruba do 13.30 hodin.

Obědy mohou objednávat pouze studenti prvních ročníků.

Vážení studenti, celý pedagogický sbor se na vás již moc těší!

Ze života školy

Aktuality

Přátelé Slovaňáku

Spolek Přátelé Slovaňáku sdružuje rodiče a další přátele školy. Základní informace si můžete přečíst v samostatném článku. Rozhodnete-li se činnost spolku podpořit, můžete využít vzor darovací smlouvy, kterou najdete v sekci Dokumenty.

14.1.2016
Odkazy
22.3.2019
Telefonní klapky

Nová ústředna umožňuje přímé volání. Také došlo ke změně některých klapek, viz seznam.

8.9.2018
Informace o ubytování

Ubytování a stravování pro naše studenty nabízí Střední škola informatiky, poštovnictví a finančnictví Brno. Info na www.cichnovabrno.cz.

14.3.2013
Informace o stravování

Přečtěte si základní informace o stravování na naší škole.

18.4.2017
Virtuální prohlídka školy

Zveme Vás na virtuální prohlídku naší školy.

4.11.2014
Ekatalog
Gymnázium Brno, Slovanské náměstí, příspěvková organizace - ekatalog.czGymnázia - ekatalog.cz
30.3.2016
Projekt bezdrátová škola Jihomoravský kraj

nám umožnila pokrýt školu signálem a připojit se odkudkoliv k internetu

Více informací ...

30.3.2016
Ambasodoři MU

Jsme zapojeni do projektu Ambasadoři Masarykovy univerzity.

ambasadoři

Masarykova univerzita

19.5.2014