Basketbalové utkání gymnázií GSN vs. GML předčilo očekávání

Hrálo se před devíti sty diváky a hráči i fandové ze Slovaňáku si zápas očividně užili

V pondělí 17. prosince 2012 zažila basketbalová hala Rosnička v Žabovřeskách netradiční podívanou. Gymnázium na Slovanském náměstí vyzvalo k vánočnímu basketbalovému zápasu vynikající tým Gymnázia Matyáše Lercha. Tito dva brněnští rivalové svádějí již řadu let souboje na úrovni středoškolských her, ale ještě nikdy se pod vysokými koši chlapci z obou gymnázií neutkali před devíti sty diváky. A právě takovouto diváckou kulisu zajistili studenti z obou gymnázií a bylo radost sledovat, s jakou zarputilostí hnali své „gladiátory“ do boje. Divácké tribuny haly Rosnička připomínaly torzo obrovské vosy. Hráči i diváci z GML totiž přišli v černém a vyzyvatelé ze Slovaňáku nastoupili k boji na palubovce i na tribunách v oranžovém. I atmosféra v hale připomínala rozběsněné vosí hnízdo.

Slavnostní rozhoz provedla brněnská basketbalová legenda – Jan Bobrovský, čímž ještě více nabudil oba již tak namotivované týmy. Hned od prvního útoku bylo jasné, že si obě družstva nevěnují ani píď prostoru na palubovce zadarmo a že každý souboj bude opravdu bolet. Hráči Slovaňáku měli po celou dobu zápasu navrch, ale ve vypjaté koncovce se nakonec prosadila zkušenost a taktická vyzrálost soupeřů z GML. Ještě minutu před koncem nebylo jasné, kdo zvítězí, ale po závěrečném zaznění sirény se na ukazateli skóre objevil konečný stav GML 65 – GSN 62.

Všech devět set diváků v tu dobu burácelo nadšením i zklamáním, ale atmosféra po celou dobu připomínala vypjaté zápasy v americké NBA. Posledních 5 minut diváci aplaudovali výkonu obou mužstev ve stoje a zdálo se, že je úplně jedno kdo vyhrál a kdo prohrál. Vyhráli totiž všichni! Vyhrála obě mužstva díky nasazení, které strhlo studenty na tribunách k fanatickému povzbuzování. Vyhráli diváci obou týmů, díky podívané na skvělý basketbal svých družstev. V neposlední řadě vyhráli oba ředitelé škol (Petr Kovač – GML a Ilona Kopecká – GSN), neboť jejich studenti jim dokázali, že dokáží zorganizovat dokonalou sportovní i společenskou akci. Myslím, že na očích obou byla vidět hrdost na to, co jejich hráči i diváci předváděli.

Když moderátor utkání Tonda Kala z Rádia Krokodýl vyzýval všechny zúčastněné, ať opustí Rosničku, že bude v obou školách brzy zvonit, nikomu se zpět nechtělo a ještě dlouho trval potlesk pro oba týmy. A není divu! To, co se v hale odehrálo, hluboce předčilo rámec běžné školní sportovní akce. Byla to oslava sportu, kultivovaného (ale intenzivního) fandění a v neposlední řadě hrdosti na svoji školu.

Slovaňáci, byli jsme na vás pyšní! Už dlouho jsem necítil tak silný pocit sounáležitosti s naší školou, jako právě v pondělí. Bylo mi ctí organizovat takhle vydařenou akci pro tak skvělé basketbalisty a tak skvělé diváky. Blahopřeji vítězům, blahopřeji poraženým a blahopřeji oběma ředitelům k tak perfektním studentům.

Maskot slovaňáckého týmu.
Hala Rosnička praskala ve švech a slovaňácké publikum bylo slyšet až do Králova Pole.
Boj pod košem soupeře.
Před domácí tribunou.
Všichni hráči s řediteli škol (uprostřed zleva P. Kovač a I. Kopecká), trenéry a Tondou Kalou z Rádia Krokodýl (2. zleva)
Naši borci s paní ředitelkou Ilonou Kopeckou a Tomášem Sargánkem - trenérem týmu.
Foto jenom s paní ředitelkou.
Tady už po prohře nejsou ve tvářích hráčů i trenéra ani stopy.