Kde se vaří počasí

V úterý 5. března 2013 se studenti třídy 4. A z našeho gymnázia, za doprovodu pana profesora Kadlece, zúčastnili přednášky RNDr. Milana Šálka v Českém hydrometeorologickém ústavu v Brně.

Vše v rámci výuky geografie, kde se také probírají základy meteorologie, klimatologie a předpovědi počasí.  Přednáška proběhla v konferenční místnosti Českého hydrometeorologického ústavu Brně – Žabovřeskách, na ulici Kroftova.

Pozorní posluchači a přednášející

Naším průvodcem byl RNDr. M. Šálek, který nás postupně seznámil se základy praktického fungování ústavu, s hydrometeorologickými jevy a prvky, předpovědí počasí a dále prezentoval poslední dostupná data v rámci výzkumu kolísání světového klimatického systému. Postupně nás také vyvedl z několika mylných představ běžně používaných praxi, především v médiích, už víme, co znamená zaměňování pojmů námraza a ledovka nebo to, že dešťová „kapka“ ve skutečnosti tvar kapky vůbec nemá. Stejně jako nikdo z nás už asi nepoužije termín globální oteplování. Všechno bylo dokresleno velkým množstvím leteckých snímků, nejnovějších dat, počítačových simulací, grafů, videí a fotografií.

Zajímavé byly i aplikace pro naše “milované“ mobilní telefony, kterou nám pan Šálek doporučil či samotné internetové stránky ČHMÚ.

Mně osobně se přednáška velmi líbila, jsem v této oblasti naprostý lajk a přesto jsem všemu velmi dobře rozuměla a v několika ohledech si rozšířila obzory a načerpala nové pohledy na nejčastější téma společenské konverzace ve střední Evropě – počasí.

1. A.Lázničková, studentka 4. A