Kde se vaří počasí

V úterý 5. března 2013 se studenti třídy 4. A z našeho gymnázia, za doprovodu pana profesora Kadlece, zúčastnili přednášky RNDr. Milana Šálka v Českém hydrometeorologickém ústavu v Brně.

Vše v rámci výuky geografie, kde se také probírají základy meteorologie, klimatologie a předpovědi počasí.  Přednáška proběhla v konferenční místnosti Českého hydrometeorologického ústavu Brně – Žabovřeskách, na ulici Kroftova.

 

Pozorní posluchači a přednášející

Naším průvodcem byl RNDr. M. Šálek, který nás postupně seznámil se základy praktického fungování ústavu, s hydrometeorologickými jevy a prvky, předpovědí počasí a dále prezentoval poslední dostupná data v rámci výzkumu kolísání světového klimatického systému. Postupně nás také vyvedl z několika mylných představ běžně používaných praxi, především v médiích, už víme, co znamená zaměňování pojmů námraza a ledovka nebo to, že dešťová „kapka“ ve skutečnosti tvar kapky vůbec nemá. Stejně jako nikdo z nás už asi nepoužije termín globální oteplování. Všechno bylo dokresleno velkým množstvím leteckých snímků, nejnovějších dat, počítačových simulací, grafů, videí a fotografií.

Zajímavé byly i aplikace pro naše “milované“ mobilní telefony, kterou nám pan Šálek doporučil či samotné internetové stránky ČHMÚ.

Mně osobně se přednáška velmi líbila, jsem v této oblasti naprostý lajk a přesto jsem všemu velmi dobře rozuměla a v několika ohledech si rozšířila obzory a načerpala nové pohledy na nejčastější téma společenské konverzace ve střední Evropě – počasí.

 

  1. A.Lázničková, studentka 4. A
Zpět do sekce

Aktuality

Přátelé Slovaňáku

Spolek Přátelé Slovaňáku sdružuje rodiče a další přátele školy. Základní informace si můžete přečíst v samostatném článku. Rozhodnete-li se činnost spolku podpořit, můžete využít vzor darovací smlouvy, kterou najdete v sekci Dokumenty.

14.1.2016
Odkazy
22.3.2019
Telefonní klapky

Nová ústředna umožňuje přímé volání. Také došlo ke změně některých klapek, viz seznam.

8.9.2018
Informace o ubytování

Ubytování a stravování pro naše studenty nabízí Střední škola informatiky, poštovnictví a finančnictví Brno. Info na www.cichnovabrno.cz.

14.3.2013
Informace o stravování

Přečtěte si základní informace o stravování na naší škole.

18.4.2017
DofE
Zapojujeme se do programu Mezinárodní cena vévody z Edinburghu
DofE logo

 

27.9.2020
Doučování žáků škol

REALIZACE INVESTICE 3.2.3 NÁRODNÍHO PLÁNU OBNOVY

Investice reaguje na potřebu podpory vzdělávání žáků ohrožených školním neúspěchem v reakci na nemožnost realizace prezenční výuky ve školách během pandemie covid-19.

logo MŠMT

logo Next Generation EU

logo NPO

22.2.2022