PŘE-STUP – Den poezie 2012

Letos potřetí se na Gymnáziu Slovanské náměstí v Brně odehrála součást celorepublikového festivalu Den poezie. Po předloňském Máchovském putování a loňské Poezii na volné noze znělo téma pro letošní rok PŘE-STUP. Pořadatelé se inspirovali přestupným rokem, my jsme si téma přizpůsobili po svém a nechali návštěvníky přestupovat na pomyslné železnici – a staniček bylo požehnaně: od Brna (Králova Pole) přes Boskovice a Kunštát až do Kocourkova a ještě dál. Celá pouť končila v nádražní restauraci U Zlomené výhybky... ale pojďme si trasu projít alespoň virtuálně.

 

Vlakem nemůžete jet jen tak. Potřebujete (kromě trpělivosti) zejména jízdenku – a tu je zase třeba někde pořídit. Na Přestupu byly jízdenky zadarmo. Respektive: nebyly za peníze. Za to byl příchozí vyzpovídán – kam chce je, proč tam chce, zda bude přestupovat... Jak je vidět, pan výpravčí se občas nestačil divit.

 

 

Tedy pokud se zrovna nacházel na svém stanovišti.

 

Návštěvník, vybaven počátečním šokem a jízdenkou, se mohl vydat na cestu. První zastávkou bylo nádraží Královo pole v Brně. Brnu byla místnost i zasvěcena – vyfotili jsme si několik brněnských pamětních desek, počítačově je upravili tak, aby nebylo poznat, kterého literáta připomínají, přidali fotku spisovatele a mapu s umístěním desky. Pokud jste se na Přestup nedostali, můžete si sami zkusit roli návštěvníka – který literát žil v Brně v letech 1905–1907 na ulici Jaselské?

 

 

Trasa nebyla vybrána zcela náhodně – z Brna do Boskovic není daleko. Místnosti se ujali odborníci na slovo vzatí: Stanislav Sedláček, vyučující dříve na Slovaňáku, nyní v Boskovicích, a Petr Král (& syn), majitel boskovického antikvariátu. Učebna 02 se tak proměnila v reálný antikvariát s reálnými knihami a reálnou možností nákupu. Nesměl chybět úkol – jak jinak by návštěvníci mohli dostat razítko na jízdenku?! Získali jsme tak slušnou sbírku reklamních sloganů: od krátkých nerýmovaných (Kniha + pivo = veselý student;) přes krátké rýmované (Kup si knihu, nebuď v lihu!) až po dvojverší (V Boskovicích chci být stále / v antikvariátu pana Krále) a čtyřverší (Čti, člověče, knížky / uvidíš svět z výšky! / Nad antikvariáty není, / najdete tam překvapení). Někteří návštěvníci se od poněkud odchýlili, a to jak tematicky, tak volbou jazyka (I am the type of pony that every pony should know). Ale brali jsme každý vzkaz – třeba pan Král nějaký v budoucnu využije...

 

Všechny reklamní slogany si můžete přečíst zde!

 

 

Z Boskovic do Kunštátu je co by kamenem dohodil a zbytek došel pěšky. A protože Kunštát je literárně nesmírně zajímavé místo, byl další zastávkou na cestě. V místnosti 03 byla miniatura Kunštátu a okolí: zámek (visel na okně, ale zapomněli jsme jej vyfotit), rozhledna nad Rudkou

 

 

a jeskyně blanických rytířů v Rudce

 

 

i s botami T. G. Masaryka.

 

 

Úkol pro návštěvníky byl veskrze poetický, neboť Kunštát, město básníků Františka Halase, Klementa Bochořáka a Ludvíka Kundery, k tomu přímo vybízí – stačilo složit báseň, verš, dvojverší. Z Městského informačního centra v Kunštátu (kterému tímto děkujeme) jsme si vypůjčili magnetická slova vybraná z textů Františka Halase.

Fotky většiny textů z Kunštátu si můžete stáhnout zde.

 

 

Kunštátem končilo přízemí. V prvním patře pokračovali návštěvníci Borovou, zajeli si zkratkou do Brixenu a seznámili se s Karlem Havlíčkem Borovským, respektive s jeho činností novinářskou a zejména protistátní. Na základě těchto znalostí se pak i návštěvníci měli projevit protistátně – a napsat na Karla Havlíčka udání. Účastníci se ukázali jako lidé velmi vynalézaví: psali mnohdy (zcela jistě záměrně) s hrubkami, s hovorovými výrazy, podepisovali se křížky nebo pseudonymy, a to ať už psali policii, císaři, nebo úřadům. Udání se lišila délkou – od jedné věty s účelnými gramatickými hrubkami (Zavřete Havlíčka. Protože je drzí na vrchnost. On byl takhle drzí už na paní učitelku.) až po dlouhé dopisy:

 

Je tu rebel!
Já (Karl) a moje žena Manča, nespokojení sousedé „pana“ Borovského píšeme velevážené vídeňské polici v záležitost udání prachsprostého lumpa, který se zve našim sousedem.
Jeho nebezpečí pro náš stát spočívá zejména ve vlastnictví protistátní kytary, která jest předmětem nebezpečným a nad míru pobuřujícím. Výše jmenovanou kytaru „pan“ Borovský sice zatím jenom vlastní, ale pokud ji bude vlastnit i nadále, hrozí nebezpečí, že by ji mohl použít protistátně.
V závěru se na vás tedy obracíme s touto žádostí: Zatkněte jej, a zničte jej!
Rakouské policii uctivě
Karl und Manča Womaczk.


Všechna udání na Karla Havlíčka Borovského najdete zde.

 

Ačkoliv je Den poezie festival především literární, je dobré tuto skutečnost zdůraznit občasným vybočením z průměru. Proto se nám mezi ostatní stanice přimíchal Kocourkov. Místo krásné literatury tu na návštěvníky číhaly Matematicko-fyzikální tabulky a Přehled užité matematiky. Pro razítko bylo třeba vypočítat několik málo příkladů... A nebojte, nebyly těžké. No schválně:

 

V 9:00 vyjede z místa A do místa B, které je vzdáleno 200 km, vlak rychlostí 50 km/h. O půl hodiny později vyjede z místa A další vlak do místa B, ovšem tentokrát rychlostí 100 km/h. Kdy dojede každý z vlaků do místa B?

 

 

Z Borové jsme dalším přestupem zamířili (přes Brixen) na sever – konkrétně do Malých Svatoňovic. Tam se v letech 1887 a 1890 narodili Josef a Karel Čapkovi, stanice byla zasvěcena právě jim. Návštěvníci dostali za úkol složit k sobě krychličky s úryvky z děl bratří Čapků tak, aby jednotlivé části navazovaly. Odměnou jim byla tajenka – název díla, ze kterého úryvky pocházely.

 

 

Poslední stanice v křídle budovy gymnázia byla také „severská“ – návštěvníci se ocitli v Hronově, městě, kde se roku 1851 narodil Alois Jirásek. A protože jeho díla jsou všeobecně známa, nachystali jsme šifry z předmětů doličných, tedy z předmětů, které se k danému dílu vztahují. Stále si myslíme, že šifry byly vcelku jednoduché. Posuďte sami: které Jiráskovo dílo je na fotce?

 

 

Veškeré přestupy se chýlily ke konci, a to ke konci velkolepému. V Kostomlatech byl po vzoru Hrabalově jeden ostře sledovaný vlak. Pod pečlivým dohledem pyrotechnika si každý návštěvník mohl na vlastní kůži zažít, jaké to je, když za pomoci výbušnin vyhodíte do vzduchu vlak.

 

 

Vzhledem k výjimečnosti situace se návštěvníci nakonec dostali i do vozovny. Zde také odevzdali lístek, který byl pečlivě zkontrolován, a za pomoci kouzla (nebo chemie?) vyjevil cestujícím své poslední tajemství. Nebo že by kontroloři jednotlivých stanovišť nedávali pouze razítka?

 

 

A to by mohl být šťastný konec. Lidé by se s lístkem a novými zážitky rozešli domů, organizátoři by zaslouženě prospali neděli... Ale ne, tohle nestačí. Návštěvníci totiž neodcházeli cestou, kterou přišli. Pokračovali z vozovny dál temnými uličkami a tajemnými kouty, kterými je neomylně prováděly všudypřítomné šipky...

 

 

...a jiné šipky...

 

 

...a další šipky...

 

 

...kolem Zdi nářků...

 

 

...až k cíli:

 

 

V nádražní hospodě, ehm, pardon, v restaurantu U Zlomený výhybky bylo možno se po náročné cestě (a před další náročnou cestou domů) výborně nadlábnout. Domácí gulášek, nakládaný hermelín, pivo (nealkoholické! Přece jenom jsme pořád ve škole...), příjemné prostředí a usměvavá hospodská – to vše levněji, než kdekoliv jinde: zadarmo.

 

A to už byl skutečně konec. Pevně doufáme, že si návštěvníci užili další Den poezie na Gymnáziu Slovanské náměstí stejně jako organizátoři. Komise češtiny tímto děkuje všem, kteří se na jeho organizaci podíleli, a to jak ochotným studentům, tak neméně ochotným kolegům z jiných oborů. Všichni tito lidé zcela dobrovolně, nezištně a často z vlastních prostředků zajistili pohodový průběh celého dne. Děkujeme.

Zpět do sekce

Aktuality

Přátelé Slovaňáku

Spolek Přátelé Slovaňáku sdružuje rodiče a další přátele školy. Základní informace si můžete přečíst v samostatném článku. Rozhodnete-li se činnost spolku podpořit, můžete využít vzor darovací smlouvy, kterou najdete v sekci Dokumenty.

14.1.2016
Odkazy
22.3.2019
Telefonní klapky

Nová ústředna umožňuje přímé volání. Také došlo ke změně některých klapek, viz seznam.

8.9.2018
Informace o ubytování

Ubytování a stravování pro naše studenty nabízí Střední škola informatiky, poštovnictví a finančnictví Brno. Info na www.cichnovabrno.cz.

14.3.2013
Informace o stravování

Přečtěte si základní informace o stravování na naší škole.

18.4.2017
Virtuální prohlídka školy

Zveme Vás na virtuální prohlídku naší školy.

4.11.2014
Ekatalog
Gymnázium Brno, Slovanské náměstí, příspěvková organizace - ekatalog.czGymnázia - ekatalog.cz
30.3.2016
Projekt bezdrátová škola Jihomoravský kraj

nám umožnila pokrýt školu signálem a připojit se odkudkoliv k internetu

Více informací ...

30.3.2016
Ambasodoři MU

Jsme zapojeni do projektu Ambasadoři Masarykovy univerzity.

ambasadoři

Masarykova univerzita

19.5.2014