Jazykově poznávací pobyt v Irsku

17. 6. – 26. 6. 2011

 

V červnu roku 2011 měli studenti našeho gymnázia možnost se zúčastnit jazykově poznávacího pobytu v Irsku s dvoudenní návštěvou Londýna. Na cestu za poznáním a dobrodružstvím vyrazilo celkem 37 studentů a tři členové pedagogického sboru (Mgr. Jana Prchalová, RNDr. Radoslava Vysloužilová, RNDr. Jiří Dittrich).

Po dlouhé cestě jsme do Velké Británie vstoupili symbolicky - branou bílých doverských útesů. Po příjezdu do Londýna jsme si prohlédli interiér Westminsterského opatství s hroby anglických králů a slavným Poet’s Corner. Procházka britskou metropolí pokračovala návštěvou Přírodovědného a technického muzea.

Druhý den jsme Londýn opustili a zamířili napříč Anglií - s menší zastávkou ve Shakespearově rodném Stratfordu nad Avonou - na trajekt, který nás dovezl z přístavu Holyhead až do centra Smaragdového ostrova, města Dublin. Pro prohlídce centra města začalo naše velké putování po památkách Irska.

Navštívili jsme nádherné okolí Dublinu: pohoří Wicklow Mountains se starým opatstvím a hřbitovem ve Glendalough, další opatství Monasterboice s keltskými kříži, slavné komorové hrobky v Brú na Bóinne a přímořské letovisko Bray. Z Dublinu jsme pokračovali k západnímu pobřeží Irska, jež nás přivítalo svou měkkou zelenou trávou, rozervanými skalisky a členitým pobřežím s vysokými útesy.

Prošli jsme se podél Moherových útesů, kde se Atlantský oceán zakusoval do irské pevniny, a zavítali jsme do raně křesťanského komplexu v Clonmacnoise.

Na cestách po Smaragdovém ostrově nás doprovázely stovky kamenných hradů, některé z nich zůstaly po staletích téměř neporušené, z jiných zbyly jen ruiny. Množství hradů dosvědčuje bohatou irskou minulost a oživuje dávnou slávu této země. Navštívili jsme zříceniny hradů Cahir a Bunratty, krátce jsme si prohlédli i zbytky hradů Ross, Dunguiare a Fethard. Naší pozorností neušel ani nejslavnější irský hrad Rock of Cashel a také hrad Blarney, v němž jsme si mohli políbit známý Blarney Stone a získat tak podle pověsti dar výřečnosti.

Cestou do jižního Irska jsme se projeli poloostrovem Dingle, kde jsme se zastavili u Gallarus Observatory, tajemné kamenné stavby, o jejímž původu a využití se dodnes spekuluje.

Se Smaragdovým ostrovem jsme se rozloučili prohlídkou majáku Hook Lighthouse, z jehož vršku se nám naskytl krásný pohled na zelené irské pobřeží s malými ostrůvky a skalisky.

Poslední den našeho pobytu jsme opět strávili v Londýně, kde jsme naši cestu začali. Dopoledne jsme si prohlédli rozsáhlý královský palác Hampton Court, kde jsme se seznámili s příběhem krále Jindřicha VIII. a jeho šesti žen. Z Hampton Courtu jsme pokračovali ke Kew Gardens, rozlehlým zahradám s cizokrajnými stromy a pestrými květinovými záhony. Odpoledne jsme z Londýna odjeli a vydali přes kanál La Manche zpátky domů. V hlavě nám zněly staré irské balady a krásné vzpomínky na Smaragdový ostrov.

Během dvou dní v Dublinu byli studenti po skupinkách ubytováni v hostitelských rodinách. Měli tak možnost porovnat rozdíly v irské a britské angličtině a poslechli si, jak zní Irish Gaelic. Studentům se náš program líbil, seznámili se s irskou kulturou a bohatou historií a taktéž si procvičili svoji angličtinu.

Doufáme, že v roce 2012 bude naše putování Britskými ostrovy pokračovat a těšíme se na nové zážitky.

Shakespearův památník ve Stratfordu nad Avonou
Wicklow Mountains: opatství v Glendalough
Wicklow Mountains: opatství v Glendalough
Wicklow Mountains
Wicklow Mountains
Opatství v Monasterboice
Komorové hrobky v Brú na Bóinne
Komorové hrobky v Brú na Bóinne
Clonmacnoise
Dunguiare Castle
Moherové útesy
Gallarus Observatory
Irské pobřeží na poloostrově Dingle
Irské pobřeží na poloostrově Dingle
Blarney Castle
Hampton Court v Londýně

Aktuality

Přátelé Slovaňáku

Spolek Přátelé Slovaňáku sdružuje rodiče a další přátele školy. Základní informace si můžete přečíst v samostatném článku. Rozhodnete-li se činnost spolku podpořit, můžete využít vzor darovací smlouvy, kterou najdete v sekci Dokumenty.

14.1.2016
Odkazy
22.3.2019
Telefonní klapky

Nová ústředna umožňuje přímé volání. Také došlo ke změně některých klapek, viz seznam.

8.9.2018
Informace o ubytování

Ubytování a stravování pro naše studenty nabízí Střední škola informatiky, poštovnictví a finančnictví Brno. Info na www.cichnovabrno.cz.

14.3.2013
Informace o stravování

Přečtěte si základní informace o stravování na naší škole.

18.4.2017
DofE
Zapojujeme se do programu Mezinárodní cena vévody z Edinburghu
DofE logo

 

27.9.2020
Doučování žáků škol

REALIZACE INVESTICE 3.2.3 NÁRODNÍHO PLÁNU OBNOVY

Investice reaguje na potřebu podpory vzdělávání žáků ohrožených školním neúspěchem v reakci na nemožnost realizace prezenční výuky ve školách během pandemie covid-19.

logo MŠMT

logo Next Generation EU

logo NPO

22.2.2022