Jazykově poznávací pobyt v Irsku
17. 6. – 26. 6. 2011
V červnu roku 2011 měli studenti našeho gymnázia možnost se zúčastnit jazykově poznávacího pobytu v Irsku s dvoudenní návštěvou Londýna. Na cestu za poznáním a dobrodružstvím vyrazilo celkem 37 studentů a tři členové pedagogického sboru (Mgr. Jana Prchalová, RNDr. Radoslava Vysloužilová, RNDr. Jiří Dittrich).
Po dlouhé cestě jsme do Velké Británie vstoupili symbolicky - branou bílých doverských útesů. Po příjezdu do Londýna jsme si prohlédli interiér Westminsterského opatství s hroby anglických králů a slavným Poet’s Corner. Procházka britskou metropolí pokračovala návštěvou Přírodovědného a technického muzea.
Druhý den jsme Londýn opustili a zamířili napříč Anglií - s menší zastávkou ve Shakespearově rodném Stratfordu nad Avonou - na trajekt, který nás dovezl z přístavu Holyhead až do centra Smaragdového ostrova, města Dublin. Pro prohlídce centra města začalo naše velké putování po památkách Irska.
Navštívili jsme nádherné okolí Dublinu: pohoří Wicklow Mountains se starým opatstvím a hřbitovem ve Glendalough, další opatství Monasterboice s keltskými kříži, slavné komorové hrobky v Brú na Bóinne a přímořské letovisko Bray. Z Dublinu jsme pokračovali k západnímu pobřeží Irska, jež nás přivítalo svou měkkou zelenou trávou, rozervanými skalisky a členitým pobřežím s vysokými útesy.
Prošli jsme se podél Moherových útesů, kde se Atlantský oceán zakusoval do irské pevniny, a zavítali jsme do raně křesťanského komplexu v Clonmacnoise.
Na cestách po Smaragdovém ostrově nás doprovázely stovky kamenných hradů, některé z nich zůstaly po staletích téměř neporušené, z jiných zbyly jen ruiny. Množství hradů dosvědčuje bohatou irskou minulost a oživuje dávnou slávu této země. Navštívili jsme zříceniny hradů Cahir a Bunratty, krátce jsme si prohlédli i zbytky hradů Ross, Dunguiare a Fethard. Naší pozorností neušel ani nejslavnější irský hrad Rock of Cashel a také hrad Blarney, v němž jsme si mohli políbit známý Blarney Stone a získat tak podle pověsti dar výřečnosti.
Cestou do jižního Irska jsme se projeli poloostrovem Dingle, kde jsme se zastavili u Gallarus Observatory, tajemné kamenné stavby, o jejímž původu a využití se dodnes spekuluje.
Se Smaragdovým ostrovem jsme se rozloučili prohlídkou majáku Hook Lighthouse, z jehož vršku se nám naskytl krásný pohled na zelené irské pobřeží s malými ostrůvky a skalisky.
Poslední den našeho pobytu jsme opět strávili v Londýně, kde jsme naši cestu začali. Dopoledne jsme si prohlédli rozsáhlý královský palác Hampton Court, kde jsme se seznámili s příběhem krále Jindřicha VIII. a jeho šesti žen. Z Hampton Courtu jsme pokračovali ke Kew Gardens, rozlehlým zahradám s cizokrajnými stromy a pestrými květinovými záhony. Odpoledne jsme z Londýna odjeli a vydali přes kanál La Manche zpátky domů. V hlavě nám zněly staré irské balady a krásné vzpomínky na Smaragdový ostrov.
Během dvou dní v Dublinu byli studenti po skupinkách ubytováni v hostitelských rodinách. Měli tak možnost porovnat rozdíly v irské a britské angličtině a poslechli si, jak zní Irish Gaelic. Studentům se náš program líbil, seznámili se s irskou kulturou a bohatou historií a taktéž si procvičili svoji angličtinu.
Doufáme, že v roce 2012 bude naše putování Britskými ostrovy pokračovat a těšíme se na nové zážitky.