Wales 2012

V sobotu dne 16. června 2012 jsme v počtu cca sedmdesáti studentů vyrazili na týdenní exkurzi do Anglie a Walesu. Jak už napovídá počet, bylo nás z více tříd a to jak z čtyřletých, tak i z „římských”. Dohlíželi na nás profesorky Brhelová a Prchalová a profesoři Dostálek a Martini. Odborný výklad nám podávala Klára, naše průvodkyně, kterou jsme měli k dispozici po celou dobu zájezdu.

Video z cesty po Walesu

Druhý den, po překonání podmořského tunelu z Francie do Anglie, jsme se vydali na pěší prohlídku Londýna. Viděli jsme Westminsterské opatství, Houses of Parliament, Big Ben, Downing Street a také Trafalgar Square. Rozchod jsme měli v krásném St. James‘s Parku s dominantní květinovou korunou. Následně jsme šli k Buckinghamskému paláci pozorovat výměnu stráží, poté jsme se odebrali do obchodního centra Covent Garden. Den jsme stylově zakončili tříhodinovými nákupy na Oxford Street, ulici proslulé bezpočtem butiků, odkud jsme všichni naprosto zmoženi doputovali k londýnským rodinám na teplou večeři, sprchu a hlavně do pohodlné postýlky.

Třetí den jsme se po cestě do Walesu zastavili v Bristolu. Navštívili jsme obrovskou ocelovou loď SS Great Britain, navrženou panem Brunelem, která funguje jako muzeum „zaparkované” v uměle vytvořeném doku. Naší první zastávkou ve Walesu byly úchvatné ruiny Tintern Abbey, kde jsme se díky krásnému počasí mohli natáhnout do trávy a kochat se tímto devětset let starým opatstvím. Naše poslední pondělní zastávka byla u Castell Coch, neogotického hradu z 19. století. To už jsme jeli vstříc velšským rodinám, které nám tvořily zázemí až do čtvrtka.

Následující den jsme si prošli historickou část Cardiffu, včetně dalšího neogotického hradu Cardiff Castle, kde nás dokonce jeden z milých průvodců pozdravil česky. Hrad jsme si mohli prohlédnout s audioprůvodcem a jít si nakoupit do centra města. Později jsme se zastavili u fotbalového stadionu Millenium Stadium. Prohlédli si zátoku Cardiff Bay s mnoha zajímavými stavbami, např. Wales Millenium Centre, jež je domovem Velšské národní opery. V odpoledních hodinách jsme projeli město Swansea a dorazili jsme na poloostrov Gower, zelenající se přírodní rezervaci s útesy a plážemi. Mohli jsme si projít zátoku Rhossilli Bay a pozorovat dechberoucí scenérii s volně se pasoucími zvířaty na útesech. Večer jsme se vrátili do našich velšských rodin.

Ve středu, pátý den dopoledne, jsme absolvovali prohlídku Caerphilly, velšského vůbec největšího hradu s mnoha vodními příkopy. Odtud jsme si opět mohli zajít do města na nákupy. Odpoledne jsme sfárali do turisty velmi oblíbeného uhelného dolu Big Bit v Blaenavonu. Všichni jsme si museli nasadit helmu s čelovkou a vzít si záchranný dýchací přístroj pro případ nouze. Také jsme dostali průvodce, huhlavého velšského vtipálka, jehož výklad byl poznamenán silným přízvukem a vskutku rychlou mluvou. Po prohlídce dolu jsme jeli na pláž, což byla naše poslední velšská zastávka, kde jsme mohli podniknout pěknou procházku, popřípadě se i vykoupat. Nato jsme strávili poslední noc v rodinách.

Ve čtvrtek, šestý a zároveň poslední den na Ostrovech, jsme se dali na dlouhou, více než tříhodinovou cestu zpět do Londýna. Když jsme konečně dorazili kolem jedenácté dopolední, namířili jsme si to do parku Greenwich k nultému poledníku. Dále jsme navštívili Muzeum času a prostoru a vydali se lodí k londýnskému Toweru, pevnosti s mnoha duchy. Zde jsme si mimo jiné mohli prohlédnout slavné korunovační klenoty. Z Toweru jsme vyrazili přes Tower Bridge a na procházku po jižním břehu Temže. Spatřili jsme Shakespearovo nově vybudované divadlo Globe Theatre, o kus dál i loď Golden Hinde, repliku pirátské lodě Francise Drakea. Celou exkurzi jsme završili shlédnutím 4D filmu o London Eye a samozřejmě projížďkou na tomto vyhlídkovém kole, kde nám začalo poprvé opravdu pršet. Kolem půl jedenácté večer jsme nasedli do autobusu a vyjeli vstříc domovu.

Ke škole jsme dorazili v pátek večer okolo osmé hodiny. Tady už na nás čekali nedočkaví rodiče, sourozenci i psi. Všichni se vítali a radovali, ale přesto si myslím, že některým se ani nechtělo odjíždět. Minimálně mně. Anglie i Wales mě naprosto nadchly a to jak památkami, tak i přírodou a příjemnými lidmi. A ta spousta nezapomenutelných okamžiků, co se mi zaryla do paměti, mě bude navždy doprovázet.

 

Pavlína Hornová

Zpět do sekce

Aktuality

Přátelé Slovaňáku

Spolek Přátelé Slovaňáku sdružuje rodiče a další přátele školy. Základní informace si můžete přečíst v samostatném článku. Rozhodnete-li se činnost spolku podpořit, můžete využít vzor darovací smlouvy, kterou najdete v sekci Dokumenty.

14.1.2016
Odkazy
22.3.2019
Telefonní klapky

Nová ústředna umožňuje přímé volání. Také došlo ke změně některých klapek, viz seznam.

8.9.2018
Informace o ubytování

Ubytování a stravování pro naše studenty nabízí Střední škola informatiky, poštovnictví a finančnictví Brno. Info na www.cichnovabrno.cz.

14.3.2013
Informace o stravování

Přečtěte si základní informace o stravování na naší škole.

18.4.2017
DofE
Zapojujeme se do programu Mezinárodní cena vévody z Edinburghu
DofE logo

 

27.9.2020