Den na jaderce

Rozespalé obličeje studentů a nadšené obličeje paní profesorky Kopecké a pana profesora Sedláčka se něco po šesté ráno vítaly 2. 4. 2012 ve vestibulu Hlavního nádraží. Po přesunu na vlak začal boj o kupé, který naštěstí pro většinu z nás skončil úspěšně. Původně plánovaný spánek ve vlaku byl postupně odložen a započaly různorodé konverzace. Příjemná sedadla vlaku nás po asi 2 a půl hodinách dovezla do Prahy, kde se nás ujal průvodce. Následoval krátký přesun metrem na ČVUT FJFI. Zde na nás čekala Edita Bromová a výborná přednáška o termojaderné fúzi. Jednou částí přednášky byl i tokamak, na který jsme se ve skupinkách mohli podívat i v suterénu budovy. Jedná se o druhý nejmenší tokamak na světě.

Následoval menší chaos v dopravě tramvají, delší procházka ve větrném počasí a dorazili jsme do dalšího cíle naší cesty, Tróji. Nachází se zde Katedra jaderných reaktorů a také školní reaktor VR-1. Po posilnění ve formě svačiny z domu jsme se šli právě na tento reaktor podívat. Prošli jsme kontrolou všech dat, převlékli se do žlutých plášťů, navlékli si návleky a mohli jsme vstoupit do areálu, kde se reaktor nachází. Rozdělili jsme se na 2 skupiny s průvodci. Postupně si obě skupiny prohlédly celý areál a dozvěděly se, jak všechno funguje.

Přesun chodbou nás zavedl do další části budovy. Rozdělili jsme se tentokrát na 3 skupinky a každá z nich postupně navštívila různé laboratoře. Mohli jsme zhlédnout tomograf, laboratoř zaobírající se nanotechnologiemi a dozvěděli jsme se plno zajímavých informací o hologramech.

Zbývalo necelých 40 minut pro přesun k vlaku. Vše jsme tak tak stihli, znovu zabojovali o kupé a celým dnem znaveni jsme se kolem půl 9 večer vrátili do Brna.

Z výletu z Prahy si každý určitě odnesl nějaký zážitek. Někteří jeli poprvé vlakem, další byli nadšení z reaktoru, jiní snili o svém budoucím působení na FJFI a ostatní byli rádi, že zvládli jít na záchod ve vlaku.

 

Za IV. A, Kristina Stejskalová

Zpět do sekce

Aktuality

Přátelé Slovaňáku

Spolek Přátelé Slovaňáku sdružuje rodiče a další přátele školy. Základní informace si můžete přečíst v samostatném článku. Rozhodnete-li se činnost spolku podpořit, můžete využít vzor darovací smlouvy, kterou najdete v sekci Dokumenty.

14.1.2016
Odkazy
22.3.2019
Telefonní klapky

Nová ústředna umožňuje přímé volání. Také došlo ke změně některých klapek, viz seznam.

8.9.2018
Informace o ubytování

Ubytování a stravování pro naše studenty nabízí Střední škola informatiky, poštovnictví a finančnictví Brno. Info na www.cichnovabrno.cz.

14.3.2013
Informace o stravování

Přečtěte si základní informace o stravování na naší škole.

18.4.2017
Virtuální prohlídka školy

Zveme Vás na virtuální prohlídku naší školy.

4.11.2014
Ekatalog
Gymnázium Brno, Slovanské náměstí, příspěvková organizace - ekatalog.czGymnázia - ekatalog.cz
30.3.2016
Projekt bezdrátová škola Jihomoravský kraj

nám umožnila pokrýt školu signálem a připojit se odkudkoliv k internetu

Více informací ...

30.3.2016
Ambasodoři MU

Jsme zapojeni do projektu Ambasadoři Masarykovy univerzity.

ambasadoři

Masarykova univerzita

19.5.2014