Exkurze do jaderné elektrárny Dukovany

Dne 27.6.2011, poslední červnové pondělí, jsme vyrazili po poznání některých elektráren energetické společnosti ČEZ, nacházející se v nevelké vzdálenosti od města Brna. Exkurze se zúčastnily třídy III.A a 2.X.

V doprovodu paní profesorky Ilony Kopecké a paní profesorky Hany Gorodecké jsme po projížďce luxusním autobusem zamířili rovnou k vodní nádrží Mohelno. Zde se z výšky krásných 100 m naskýtá pohled z přehradní hráze Dalešice, nejvyšší v české republice, na přečerpávací vodní elektrárnu zvanou též Dalešice, kde jsme zhlédli naučný dokument a vyrazili vstříc k seznámení se s vnitřním prostředím elektrárny, patřící ke komplexu Dukovan.

K předobědní hodině už byl autobus připraven na cestu k Dukovan. 
Kdo měl, uspokojil hlad domácími řízky či jinými pamlsky, kdo neměl, vyrovnal úbytek energie v prostředí „dalešického pivovaru“. Kdo nestihl ani zde dobít baterie, jistě se mu povedlo alespoň už přímo v oblasti jaderné elektrárně Dukovany, kde je energie opravdu hojně. Jedná se totiž o první provozovanou jadernou elektrárnu u nás. Právě pro ni byla vybudována vodní nádrž Dalešice, aby ji případně zásobovala dostatkem technologické vody, hlavně pro její chlazení. V informačním centrum jsme prohlédli vystavené expozice spolu s odborným výkladem a stali se diváky dvou promítacích filmů. Přiblížily nám jak význam Dukovan, tak obrazně i vývoj poznaní energie člověkem od nepaměti věků.

Každý jistě přijel zpět do Brna spokojen a obohacen o nové zážitky a zkušenosti, které občas nutí k zamyšlení jak po stránce všední, tak budoucí.

Zpět do sekce

Aktuality

Přátelé Slovaňáku

Spolek Přátelé Slovaňáku sdružuje rodiče a další přátele školy. Základní informace si můžete přečíst v samostatném článku. Rozhodnete-li se činnost spolku podpořit, můžete využít vzor darovací smlouvy, kterou najdete v sekci Dokumenty.

14.1.2016
Odkazy
22.3.2019
Telefonní klapky

Nová ústředna umožňuje přímé volání. Také došlo ke změně některých klapek, viz seznam.

8.9.2018
Informace o ubytování

Ubytování a stravování pro naše studenty nabízí Střední škola informatiky, poštovnictví a finančnictví Brno. Info na www.cichnovabrno.cz.

14.3.2013
Informace o stravování

Přečtěte si základní informace o stravování na naší škole.

18.4.2017
Virtuální prohlídka školy

Zveme Vás na virtuální prohlídku naší školy.

4.11.2014
Ekatalog
Gymnázium Brno, Slovanské náměstí, příspěvková organizace - ekatalog.czGymnázia - ekatalog.cz
30.3.2016
Projekt bezdrátová škola Jihomoravský kraj

nám umožnila pokrýt školu signálem a připojit se odkudkoliv k internetu

Více informací ...

30.3.2016
Ambasodoři MU

Jsme zapojeni do projektu Ambasadoři Masarykovy univerzity.

ambasadoři

Masarykova univerzita

19.5.2014