Geografie

Geografické exkurze 2.A

Ve čtvrtek 29. 3. 2012 se studenti 2.A a III.A vydali za poznáním na česko-slovenskou hranici.

Exkurze do hlavního města Prahy - VI.A 2009/2010

 

           Na tradiční předmaturitní exkurzi do Prahy, hlavního města naší republiky jsme cestovali vlakem typu Pendolino. Akce se konala v termínu 29.9.-1.10.2009. Po příjezdu na pražské hlavní nádraží jsme se odebrali do našeho ubytování (pensionu Beta), situovaného přímo pod Nuselským mostem v pražských Nuslích.

           

           První den pobytu jsme věnovali Vyšehradu. Jedná se o historické opevnění na skále nad pravým břehem řeky Vltavy, ze kterého je opravdu krásný výhled na celé město. Vznikl jako knížecí hradiště ve druhé polovině 10. století. Koncem 11. století zde pak, jako první český panovník, sídlil Vratislav II., který zde v r. 1070 založil Vyšehradskou kapitulu při kostele sv. Petra a Pavla. Později se stal spíše pevností, strážící Prahu od jihu. Ve 2. polovině 17. stol. byl přebudován do barokního slohu a do konce 19 století byl Vyšehrad samosprávným územním celkem. Až v roce 1883 byl připojen k Praze. V tomtéž období došlo k přetvoření hřbitova při kostele sv. Petra a Pavla na pohřebiště zasloužilých českých osobností, které jsme samozřejmě také navštívili a zhlédli i s hrobkou Slavín. Od roku 1962 se pak sadově vybavený Vyšehrad stal národní kulturní památkou. Odpoledne byli mnozí též na Starém městě ve Valdštejnských zahradách, proběhla i krátká  návštěva Poslanecké sněmovny, která právě zasedala.

 

            Na první večer našeho pobytu v Praze jsme si mohli zařídit vlastní program. Někteří z nás šli do trojrozměrného kina na dokumentární film, jiní do  Divadla na Vinohradech či známé Ypsilonky a naše skupina šla na hokejové utkání do nově postavené O2 arény (z roku 2004). Maximální kapacita tohoto zimního a zároveň i atletického stadionu je 18 000 míst. Sportovní stánek byl postaven kvůli českému pořadatelství Mistrovství světa v ledním hokeji konaném v roce 2004. Nyní slouží jako domácí stadion HC Slavia Praha a také se zde konají různé akce (např.: koncerty, motokrosové závody, apod.)

 

            Druhý den po snídani jsme vyrazili na pěší okruh po Praze. Viděli jsme na Královské cestě postupně orloj radnice na Staroměstském náměstí s Týnským chrámem, Betlémskou kapli, Klementinum, Karlův most, Kampu, Malou Stranu se skvostným chrámem sv. Mikuláše, Hradčany s mnoha paláci, Pražský hrad se Zlatou uličkou a chrámem sv. Víta a jiné. Večer jsme kolektivně strávili na krásné Verdiho opeře Aida v Národním divadle.

 

            Poslední, třetí den pobytu jsme viděli v podstatě zbytek. Mezi hlavní cíle patřilo Václavské náměstí se sochou sv. Václava a Národním muzeem, Petřín s rozhlednou a zrcadlovým labyrintem, Žofín a jiné pražské zajímavosti. Pak už následovala jenom smutná zpáteční cesta.

 

            Závěrem bych chtěl poděkovat našemu doprovodu, a to p. profesorkám Pindryčové a Gorodecké za to, jak pro nás akci výborně vymyslely a zorganizovaly. Byl to totiž dle názoru velké části třídy náš nejpovedenější výlet.

 

Tomáš Zimolka, VI.A 

 

Historicko-geografická exkurze do Dolního Rakouska

Téma: Zpráva z historicko-geografické exkurze do údolí Wachau (velké skupiny)

 

Třída: 2.C, 2.B

Datum: 15.6.2009

 

  Dne 12.6.2009 se konala exkurze do Dolního Rakouska. Jeli jsme přes hraniční přechod Hatě u Znojma, město Rez, které je známé (jako celé Dolní Rakousko) produkcí vína a i podél naší cesty jsme si toho mohli všimnout, jelikož zde bylo nespočitatelně vinných sklípků a vinic (i terasovitá políčka) a dalo by se říct, že téměř každá rodina v tomto kraji má svoji vinici i vinný sklípek. Dále jsme pokračovali ve směru na Krems. Po cestě jsme mohli v dálce zahlédnout Alpy, jelikož byla dobrá viditelnost. Cílové místo bylo údolí Wachau. Na  programu byla túra dlouhá asi 4 km. Tato akce, která se šla podél říčky Ysper v pohoří Ostrong, trvala kolem dvou hodin, po čemž byla v plánu prohlídka nedalekého městečka Dürnstein, kde jsme měli rozchod. Údolí Wachau je známé hlavně pro své přírodní scenérie a roku 2000 bylo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

 

Exkurze po Brně

V rámci projektu "Tradice a současnost" studenti z II.A dne 16.4.2009 absolvovali dopolední exkurzi po Brně. Příjemná procházka byla doplněna krátkými výklady o významných budovách, institucích, důležitých osobách a pověstech k Brnu se vztahujících, které si studenti předem připravili.

Počasí bylo slunečné a panovala povznesená nálada.

Ve stejném kurzu se daná třída letos zúčastní ještě dvou dalších geograficko-biologických exkurzí: návštěvy Adamova a Křtin a výletu do Mariánského údolí.

Petrov

Pohled ze zahrad Špiberku

Aktuality

Přátelé Slovaňáku

Spolek Přátelé Slovaňáku sdružuje rodiče a další přátele školy. Základní informace si můžete přečíst v samostatném článku. Rozhodnete-li se činnost spolku podpořit, můžete využít vzor darovací smlouvy, kterou najdete v sekci Dokumenty.

14.1.2016
Odkazy
22.3.2019
Telefonní klapky

Nová ústředna umožňuje přímé volání. Také došlo ke změně některých klapek, viz seznam.

8.9.2018
Informace o ubytování

Ubytování a stravování pro naše studenty nabízí Střední škola informatiky, poštovnictví a finančnictví Brno. Info na www.cichnovabrno.cz.

14.3.2013
Informace o stravování

Přečtěte si základní informace o stravování na naší škole.

18.4.2017
DofE
Zapojujeme se do programu Mezinárodní cena vévody z Edinburghu
DofE logo

 

27.9.2020
Doučování žáků škol

REALIZACE INVESTICE 3.2.3 NÁRODNÍHO PLÁNU OBNOVY

Investice reaguje na potřebu podpory vzdělávání žáků ohrožených školním neúspěchem v reakci na nemožnost realizace prezenční výuky ve školách během pandemie covid-19.

logo MŠMT

logo Next Generation EU

logo NPO

22.2.2022