Comenius

Výstupy ze setkání účastníků projektu Comenius 10. až 14. 11. 2010

Výstupy ze setkání účastníků projektu Comenius „The impact of personal food, drink, and lifestyle choices on personál health, social issues and cultural identity, the environment, global ekonomy and the distribution of wealth“ v Brně, 10.–14. 11. 2010.

Česká republika

Dánsko

Španělsko

Velká Británie

Projekt Comenius

V červenci 2009 získala naše škola spolu s partnery z Dánska, Španělska a Velké Británie grant na projekt The impact of personal food, drink and lifestyle choices on personal health, social issues and cultural identity, the environment, global economy and the distribution of wealth. Tento projekt se uskuteční od srpna 2009 do července 2011.

 

Téma Potrava, pití, životní styl a lidské zdraví bude při práci studentů nahlíženo a zkoumáno z různých pohledů

a) zdraví jedince a životní styl Dánsko

b) sociální aspekty a kulturní tradice Španělsko

c) životní prostředí Česká republika

d) globální ekonomie a nerovnoměrné rozložení bohatství UK

Jak je patrné, každá partnerská země bude patronem jednoho tématu. Završením spolupráce na daném tématu bude návštěva všech partnerů v jedné zemi.

 

Cílem projektu je zlepšit komunikační a jazykové dovednosti žáků, navázat přátelství, zjistit informace o hostitelské zemi, vytvořit si určité postoje k potravním zvyklostem a životnímu stylu. Studenti by se prostřednictvím zpracování výsledků výzkumu měli zdokonalit v týmové spolupráci, práci s IT, s prezentací výsledků apod.

Comenius project 2009-2011: School Partnership

 

Comenius Spring 2011

Je to tady! Všichni jsme se těšili.

Teď, 29. března 2011 už konečně stojíme na letišti a vzájemně si porovnáváme kufry. Hra na: čí kufr je nejtěžší, právě začala… Venku svítí a naše projektová skupinka mířící do anglického Leedsu (Kája, Linda, Adam, Honza, Kiki, Katka, Michal, Evča, Klára, Mája, paní profesorka Kubištová a pan profesor Dostálek) se právě sešla na brněnském letišti ve Slatině. Teď už nás čeká cesta letadlem do Londýna a potom nočním autobusem, plným fotbalových fanoušků Ghany, vzhůru na sever, až do Leedsu.

Leeds volá!

Leeds volá!

 

Naše škola, která se podílí na mezinárodním projektu Comenuis, se již naposled zúčastní mezinárodní konference, tentokrát pořádané v anglickém Leedsu. Během 29. 3. – 3. 4. 2011 vybraní studenti z druhého a třetího ročníku našeho gymnázia navštíví Prince Henry´s Grammar School v Otley blízko Leedsu. Kromě konference je pro ně připravena spousta dalších aktivit, jako je například návštěva Manchesteru nebo Yorku. Již čtvrtá část projektu, probíhající mezi dánskou, španělskou, anglickou a naší školou, nese tentokrát podtitulek : Food, drinks, personal choices, global economy and distribution of wealth. Cílem naší prezentace je přesvědčit ostatní účastníky o možnostech změny životního stylu, tak aby byl šetrný k naší planetě, lidské společnosti a tedy i k nám samotným. Zaměřili jsme se na férové podmínky života na Zemi, pomoc potřebným a popřemýšleli nad zásadami spotřebitelského chování. Snad se nám povede předvést prezentaci jako něco nového a neotřelého a užít si svou chvilku pozornosti. Doufejme, že se nám vše podaří !

Zapsala Klára Kazlepková , 3.X

Projekt Comenius v Brně

Můj milý deníčku, návštěva studentů ze Španělska, Dánska a Anglie se mi moc líbila. Škoda jen, že těch pár dnů tak rychle uteklo. Přála bych si, aby tu zahraniční kamarádi mohli zůstat aspoň o trochu déle. I tak jsme si to ale užili.

Asi takhle by mohl vypadat záznam v mém deníku, kdybych však nějaký měla. Pravda ale je, že místo deníčku jsem posledních pět dnů ocenila spíše přehledný diář a dobře seřízené hodinky. Bylo to trochu náročné, přesně naorganizovaný program nám nedával šanci se kdykoliv zpozdit ani  o pár minut. Můj rozvrh dne zase zahrnoval mnoho bodů, včetně tak podstatných věcí, jako je přeprava obědu a převlečení peřin. Ale stálo to za to!

Projekt Comenius znovu ožil

Zatímco podstatná většina studentů naší školy se po dlouhých dvouměsíčních prázdninách teprve ,,rozkoukává“ ve školních lavicích, ti, kdo se účastní projektu Comenius, již mají pěkně napilno. Po vydařené konferenci ve studeném Dánsku i horké španělské Córdobě přichází opravdu těžký úkol: Česká republika, přesněji řečeno naše Gymnázium Slovanské náměstí, přebírá pomyslnou štafetu v pořádání tohoto projektu. Co to pro nás znamená? Především šest týdnů usilovné práce, kterou si ale chceme pořádně užít!

Celkem proběhly již čtyři schůzky. Ovšem ne všechny byly spojeny právě s prací. Studenti, kteří se na jaře podívali do vzdáleného Španělska, přišli 4. října 2010 brzy ráno seznámit ostatní se zážitky, které prožili v této nádherné zemi plné slunce, tradic i dobrého jídla. Hlavně pro ty, kteří nás příští rok budou reprezentovat na poslední konferenci tohoto projektu v Anglii, to bylo velmi užitečné a snad i motivační setkání. Tuto neobvyklou ranní snídani jsme si opravdu užili.

Vamos! aneb pokračovaní projektu Comenius ve španělské Córdobě

Uběhlo mnoho dní, mnoho pondělků, kdy jsme vstávali, na rozdíl od ostatních studentů gymnázia na Slovanském náměstí, už před sedmou hodinou ranní a společně vyhodnocovali výsledky výzkumů a připravovali program na studentskou konferenci v partnerské škole v Cordóbě. Je za námi vidět práce, ale to nejtěžší nás stále čeká. Prosadit se mezi mladými Angličany, Španěly a Dány nebude lehké. Dnes již můžeme říci, že jsme to zvládli, a pokud vás zajímá jak, čtěte dále!

Projekt Comenius opět na scéně!

I když se snad mohlo zdát, že projekt Comenius, kterého se naše gymnázium účastní od roku 2009, na pár měsíců utichl, není tomu tak. Už brzy po návratu z dánského gymnázia Dronninglund, kde vybraní studenti zodpovědně reprezentovali nejen naší školu, ale i celou republiku, byl vybrán odbornou porotou nový tým z řad studentů 2.A a 2.X. Ten má nyní před sebou nejen velkou výzvu, zazářit minimálně stejně dobře jako tým předchozí, ale i úkol a "povinnost" zvládnout všechno zadané na jedničku. Zkrátka ukázat se pokud možno v tom nejlepším světle.

Už po třech schůzkách jsou za námi viditelné výsledky, které se zdají být velmi dobrým předpokladem pro další práci na projektu. Je to především video o přípravě pravých českých buchet, které budou moci ostatní účastníci projektu ve Španělsku ochutnat, ale i video s rozhovory nebo připravované scénky s loutkami. Nechme se překvapit, jak to všechno dopadne...

Anna Holyszewská, 2.A

 

Projekt Comenius - partnerské školy

The impact of personal food, drink and lifestyle choices on personal
health, social issues and cultural identity, the environment, global economy and the distribution of wealth.

Dronninglund Gymnasium, Denmark

Gronninglund Gymnasium is a state funded High School, situated on the island which forms the northern part of Jutland. Dronninglund Gymnasium offers 3 years of secondary education to pupils between 16 and 19 years of age. There are around 400 students in the 15 classes, 5 classes in each year, and the students come from the local area.

Project Meeting November 2009

Personal Health


I.E.S López Neyra, Spain

IES López Neyra is a secondary school located in the outskirts of Cordoba in Andalucia. There are approximately 750 students aged 12- 18. Approximately 15% of students have special educational needs and 5% of them are from immigrant communities. The school has had Bilingual and ICT status since 2005.

Project Meeting March 2010

Social Issues and Cultural Identity


Gymnázium, Brno, Slovanské náměstí 7, Czech Republic

Gymnázium, Brno, Slovanské Náměstí 7 is a comprehensive school in Brno, in the district of Královo Pole. It has 600 pupils aged 13-19. Pupils are drawn from a range of ethnic groups from the local areas. An international ethos characterises the school, and there is a bilingual teaching project in some subjects

Project Meeting November 2010

The Environment


Prince Henry’s Grammar School, Great Britain

Prince Henry’s Grammar School is a mixed 11-18 comprehensive school serving the market town of Otley, some 12 miles from the City of Leeds. Pupils are drawn from predominantly white monolingual communities and approximately 10% of pupils have special educational needs. The school has Specialist Language College status.

Project Meeting March 2011

Global Economy and the distribution of wealth

Aktuality

Přátelé Slovaňáku

Spolek Přátelé Slovaňáku sdružuje rodiče a další přátele školy. Základní informace si můžete přečíst v samostatném článku. Rozhodnete-li se činnost spolku podpořit, můžete využít vzor darovací smlouvy, kterou najdete v sekci Dokumenty.

14.1.2016
Odkazy
22.3.2019
Telefonní klapky

Nová ústředna umožňuje přímé volání. Také došlo ke změně některých klapek, viz seznam.

8.9.2018
Informace o ubytování

Ubytování a stravování pro naše studenty nabízí Střední škola informatiky, poštovnictví a finančnictví Brno. Info na www.cichnovabrno.cz.

14.3.2013
Informace o stravování

Přečtěte si základní informace o stravování na naší škole.

18.4.2017
DofE
Zapojujeme se do programu Mezinárodní cena vévody z Edinburghu
DofE logo

 

27.9.2020
Doučování žáků škol

REALIZACE INVESTICE 3.2.3 NÁRODNÍHO PLÁNU OBNOVY

Investice reaguje na potřebu podpory vzdělávání žáků ohrožených školním neúspěchem v reakci na nemožnost realizace prezenční výuky ve školách během pandemie covid-19.

logo MŠMT

logo Next Generation EU

logo NPO

22.2.2022