Projekt Comenius v Brně

Můj milý deníčku, návštěva studentů ze Španělska, Dánska a Anglie se mi moc líbila. Škoda jen, že těch pár dnů tak rychle uteklo. Přála bych si, aby tu zahraniční kamarádi mohli zůstat aspoň o trochu déle. I tak jsme si to ale užili.

Asi takhle by mohl vypadat záznam v mém deníku, kdybych však nějaký měla. Pravda ale je, že místo deníčku jsem posledních pět dnů ocenila spíše přehledný diář a dobře seřízené hodinky. Bylo to trochu náročné, přesně naorganizovaný program nám nedával šanci se kdykoliv zpozdit ani  o pár minut. Můj rozvrh dne zase zahrnoval mnoho bodů, včetně tak podstatných věcí, jako je přeprava obědu a převlečení peřin. Ale stálo to za to!

Den první – středa 10. 11. 2010

Zatímco angličtí studenti přiletěli do Brna již kolem páté hodiny, na ty ostatní se čekalo až do půl deváté, kdy přicestovali vlakem z Prahy. Uvítání samozřejmě proběhlo jak se patří. Nechyběly české vlajky a transparenty se jmény výměných partnerů. Radost z příjezdu však zanedlouho vystřídala únava. Ubytovali jsme z cesty vyčerpané „přistěhovalce“ a šli spát. Bylo třeba nabrat dostatek síly na další dny, které teprve příjdou.

 

Den druhý – čtvrtek 11. 11. 2010

Když jsem oznámila „svému“ Španělovi, že ve škole máme být již o půl deváté, nebyl zrovna moc nadšený. Ani se mu nedivím. Ve španělské Cordobě, kde se projekt Comenius konal na jaře tohoto roku, chodí převážná většina studentů do školy pěšky a přitom cesta netrvá déle než pět minut. V České republice je tradiční, jak všichni víme, městská hromadná doprava. Tu využívá snad každý. I tak často ráno cestujeme více jak půl hodiny. Abych to zkrátila, vstávali jsme již po sedmé hodině ranní a to je zkrátka brzo.

Kromě nejdůležitějšího bodu tohoto dne-Comenius konference, byly na naší škole připraveny  doprovodné aktivity. Prohlídka školy s anglickým výkladem či zábavná lekce češtiny, kterou vedl na výbornou pan profesor Dostálek. V té se Dáni, Španělé a Angličani naučili nejdůležitější česká slova a fráze. „Jdeme na pivo?“ zeptal se „můj“ Jorge a já mu vysvětila, že je alkohol v celém projektu zakázán, avšak svíčkovou, o kterou mne také požádal, jsem mu dopřála.

V odpoledních hodinách proběhla za účasti ředitele školy již zmíněná konference na téma: Osobní volby potravin, nápojů a životního stylu ve vztahu k životnímu prostředí. Zástupci třech partnerských zemí prezentovali výzkumem zjištěné výsledky, zatímco náš úkol byl tyto výsledky shrnout. A jak jeden moudrý muž řekl, vystoupení studentů naší školy byla třešnička na dortů. Já bych jen dodala, že to nebyla třešnička, ale pořádná třešeň. Skvělé herecké představení čtyř studentek a dvě výborná videa od Kelly Johnson, Sáry Jamali a dalších zaslouží pochvalu i uznání.

Projekt Comenius není jen o ekologii, zdravé stravě a životním stylu. Jeho nedílnou součástí je poznání nových míst, nových lidí a jejich kultury.  Jedno takové poznávání zařídili sami studenti na čtvrteční večer - kulečníkové stoly v brněnském billiard klubu Brio. A byl to večer, jak jinak, než vydařený.

Den třetí – pátek 12. 11. 2010

Do pátečního rána se probouzíme trochu unavení. Večerní kulečník se protáhl a tak sraz ve škole, který byl naplánovaný na devátou hodinu ranní, některým z nás dělal trochu problémy. Přesto v plném počtu nastupujeme do připraveného dvojpatrového autobusu, který nás nejdříve odveze do Moravského krasu na prohlídku Punkevních jeskyní a poté do pivovaru Černá Hora, který používá metody vlídné k životnímu prostředí. Na zážitky, mezi které patří i malinkatá ochutnávka piva přímo ze sudu, mnozí z nás asi ještě dlouho nezapomenou.

Avšak nezapomenutelný je i páteční večer. Pečlivě připravený Gala evening v královopolském Semilasse byl mimořádně úspěšný. Divadlo režírované panem profesorem Měšťánkem, taneční vystoupení v podání Václava Grmely a jeho partnerky, fantastické gymnastky, ale i kapela For Sale zaujala najen české publikum, ale především to zahraniční. Je to zkrátka tak. Kdo umí, ten umí. A my umíme! Studenti ,, Slovaňáku“ se vždy dovedli prosadit. V Dánsku, ve Španělsku a teď i v naší domovské zemi. Celým večerem provázela šikovná moderátorská dvojce Jan Suchý a Maria Naumčeska.

Ještě jsem zapomněla - také zde byly vyhlášeny výsledky významné akce, vyhlášené studenty z týmu Comenius a senátu školy - Green week. Chtěli jsme zjistit, kolik odpadového papíru nasbírá jedna škola za jeden týden. Kdo nejlépe tipne výsledek - vyhraje! Sladkou cenu a brněnský suvenýr vyhrála studentka ze Španělska. Jste zvědaví? Podívejte se na fotky!

Španělé se učí česky....
....pro změnu Dánové
Zkouška na odpolední vystoupení
Slavnostní zahájení konference
Vystoupení našich studentů - malí námořníci v akci
...takto hráli námořníci ve filmu
...po prohlídce jeskyní
Pivovarský autobus
Divadlo - cesta na projekt - začíná
představení Komenského
Učitel národů v Evropě
Didactica Magna!
Didaktické zásady...
I režisér si občas zahraje...
Děkovačka
Skvělé gymnastky
Skupina For Sale
Hromada papíru
Mate odhad?
Na Špilberku
Počasí jako na objednávku.
Závěrečné foto

Den čtvrtý – sobota 13. 11. 2010

Poslední den, poslední noc. Možná i proto jsme dostali na tento den více osobního volna. Dopolední prohlídka našeho města - kasematy na Špilberku, Petrof, Svatý Jakub, Tomášek, Kapucíni, Zelný rynk s kašnou, radnice, divadla...

Společná fotografie oficiálně ukončila celou návštěvu Brna. Nákupy a později společné pití čaje v jednom  z brněnských klubů byla už jen iniciativa studentů využít poslední mezinárodní chvilky.

 

Den pátý – nedělě 14. 11. 2010

Některým se bude po projektu stýskat, pro některé Comenius teprve začíná. Avšak věřím, že většině z nás se do nedělního rána vstávalo s těžkým srdcem Deset Španělů i deset Dánů odjelo vlakem do Prahy velmi brzo ráno, Angličané mávali z brněnského letiště v neděli odpoledne. Vlajek již nebylo třeba. Postačily kapesníky.

 

Vyjádřeno matematicky, projekt Comenius se právě nachází ve třech čtvrtinách. Poslední země, která mezinárodní setkání hostí, bude Anglie. Tak snad i tam se vše vydaří na výbornou!

 

Do deníčku zapsala

Anna Holyszewská, 3.A

Zpět do sekce

Aktuality

Přátelé Slovaňáku

Spolek Přátelé Slovaňáku sdružuje rodiče a další přátele školy. Základní informace si můžete přečíst v samostatném článku. Rozhodnete-li se činnost spolku podpořit, můžete využít vzor darovací smlouvy, kterou najdete v sekci Dokumenty.

14.1.2016
Odkazy
22.3.2019
Telefonní klapky

Nová ústředna umožňuje přímé volání. Také došlo ke změně některých klapek, viz seznam.

8.9.2018
Informace o ubytování

Ubytování a stravování pro naše studenty nabízí Střední škola informatiky, poštovnictví a finančnictví Brno. Info na www.cichnovabrno.cz.

14.3.2013
Informace o stravování

Přečtěte si základní informace o stravování na naší škole.

18.4.2017
Virtuální prohlídka školy

Zveme Vás na virtuální prohlídku naší školy.

4.11.2014
Ekatalog
Gymnázium Brno, Slovanské náměstí, příspěvková organizace - ekatalog.czGymnázia - ekatalog.cz
30.3.2016
Projekt bezdrátová škola Jihomoravský kraj

nám umožnila pokrýt školu signálem a připojit se odkudkoliv k internetu

Více informací ...

30.3.2016
Ambasodoři MU

Jsme zapojeni do projektu Ambasadoři Masarykovy univerzity.

ambasadoři

Masarykova univerzita

19.5.2014