Humanitní vědy dokořán

Jsme partnerskou školou projektu Masarykovy univerzity „Humanitní vědy dokořán“
Registrační číslo projektu: CZ.02.3.68/0.0/0.0/18_067/0012281
Doba realizace projektu: 1. 1. 2020 - 31. 12. 2022
Realizátor projektu: Masarykova univerzita, Katedra informačních studií a knihovnictví

Cílem projektu „Humanitní vědy dokořán“ je nabídnout středoškolské praxi soubor tematických digitálních vzdělávacích zdrojů (DVZ) pro podporu výuky s využitím potenciálu digitalizovaného kulturního dědictví. V rámci projektu bude využito kulturní dědictví uloženého v digitálních knihovnách
Masarykovy univerzity (MUNI) a Moravské zemské knihovny v Brně (MZK) a v partnerství MUNI a MZK tak vznikne celkem 16 digitálních vzdělávacích zdrojů doplněných metodikami pro pedagogy.

Schválený projektový záměr reaguje na stagnující implementaci digitálních technologií a jejich didakticky účelného využívání v gymnaziálním vzdělávání, saturuje nedostatečný transfer kulturního dědictví do edukační praxe a naplňuje zatím ne zcela využitý edukační potenciál spolupráce formálního a neformálního vzdělávacího prostředí.

Nezbytnou podmínkou pro dosažení cílů projektu je spolupráce s vybranými 5 partnerskými školami, které se podílejí na ověřování digitálních vzdělávacích zdrojů v praxi, tedy na poskytnutí zpětné vazby při ověření digitálních vzdělávacích zdrojů ve výuce.

Nově vytvořená DVZ budou určena k podpoře badatelsky orientované výuky 21. století. Takto koncipovaná výuka bude propojovat jak rozvoj oborově doménové znalosti, tak rozvoj informační a digitální gramotnosti i schopnosti kriticky a aktivně reflektovat dané objekty v oblasti kulturního dědictví.

Digitální vzdělávací objekty budou konstruované tak, aby reflektovaly konstruktivistické zásady aktivní výuky důraz bude kladen na takové aktivizační metody, které umožní rozvinout žádoucí žákovské kompetence.