Týdenní stáž na Prince Henry´s Grammar school

Jako další z několika učitelů naší školy jsem měla možnost navštívit na celý týden anglickou školu Prince Henry´s Grammar School v Otley nedaleko Leedsu. Z dřívějších pobytů mých kolegů jsem již leccos věděla, ale i tak mě škola velmi mile překvapila.
Měla jsem možnost nahlédnout pod pokličku výuky informatiky a matematiky i dalších předmětů jako například designové šití oděvů, což je rovněž maturitní předmět. Ve škole existuje velmi kvalitní technické vybavení, žáci a učitelé mají k dispozici řadu plně vybavených počítačových učeben a tři mobilní učebny s laptopy. Samozřejmostí je pokrytí celé školy WiFi signálem.
Informatika se učí převážně projektově, při zpracování jednoho projektu žáci plní řadu úkolů, přičemž mohou použít všechen dostupný software. Vznikají tak krásné dokumenty, videa, animace a prezentace.
Co na mě nejvíce zapůsobilo, je snaha školy o pozitivní motivaci studentů ke studiu i k dobrému chování. V každé hodině visí na tabuli tři hesla: WHY, HOW a WHAT. Každý žák tedy ví, proč se látku učí, jakými metodami se k cíli dostane a co je hlavním cílem hodiny. A také ví, co bude následovat za slovním či písemným napomenutím za nevhodné chování a jak je možné se postihu vyvarovat.
Prostředí celé školy na mě působilo velice pozitivně.

Zapsala     L. Šálková